free web hit counter
Zahmetsiz Tasarruf İçin Ne Yapmalı?

Zahmetsiz Tasarruf İçin Ne Yapmalı?

Para biriktirmenin son derece kolay bir yapıya sahip olduğunu belirten insan sayısı genel olarak azdır. Zira para biriktirme işlemi her daim dikkat ve özen gerektiren sabır isteyen bir iştir. Büyük bir çabanın sonucunda birikimlerinizi oluşturabilir ve hayal ettiğiniz yatırım tiplerinin satın alınmasını sağlayabilirsiniz. Emekle kazandığınız parayı aslında har vurup harman savurmak son derece kolay olurken bir ay boyunca parasız gezmek zorunda kalabilirsiniz. Aşağıdaki para biriktirme yöntemleri se, özellikle para biriktirme konusunda sıkıntı yaşayan kişiler için ideal olan yollardan bazılarıdır:

Alışveriş Öncesi Mutlaka Pazarlık Yapmalı

Pazarlık yapmak sünnet halinde olurken, tahmin edemeyeceğiniz şekilde iyi bir tutar kazanmanıza neden olabilir. Bir süre sonra elde edilecek olan bu kar sayesinde oldukça paranızın boyutunu görünce şaşkınlığa uğrayabilirsiniz. Tabi pazarlık durumunun hemen sonrasında birikim hesabınıza bu tutarı aktarmayı ve bu şekilde para biriktirmeye devam etmeyi unutmamalısınız.

Ücretsiz Banka Hesaplarını Kullanmaya Dikkat Etmeli

Bankaların çoğu yapılan işleme göre ücret almakta ve bir süre sonra bu durum dağ gibi bir hal alarak toplam tutarda kişilerin belini bükmektedir. Aynı zamanda yıllık hesap işletim ücretleride bu hesaba alınınca oldukça korkutucu bir tablo ortaya çıkıyor. Bu sorunu bitirebilmek için yapılması gereken şey ise, ücretsiz işlem yapmak adına şubesiz bankacılık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Özellikle bu konuda Enpara ve TEB ön plana çıkarken, sıfır maliyetle birlikte banka hesabınızı yönetebilir ve hesap işletim ücreti verme derdinden kurtulabilirsiniz.

Önceliklerin Belirlenmesi Sağlanmalı

Tasarruf yapabilmek için ilk olarak bütçe planlamasının doğru bir şekilde yapılması önemli bir adım olacaktır. Kendinize karşı dürüst ve adil bir şekilde davranarak tam olarak ihtiyaç planı hazırlamalı ve bunun dışına adım atmamaya çalışmalısınız. Aynı zamanda sizin için önemlilik sıralamasına bağlı olarak bir liste yapmanız daha doğru olacaktır. Bu sayede acil temel ihtiyaç olarak belirlemiş olduğunuz konuları atlamak durumunda kalmazsınız.

Zahmetsiz Para Biriktirmek İçin Hobi Konusu

Özellikle kişisel hobileriniz için yapmış olduğunuz bütçe planında çok fazla para ayırdığınızı görüyorsanız o zaman yeni planı yaparak bu harcamalara bir son vermeniz iyi olacaktır. Harcamalarınız daha çok müzik ve kitap gibi harcamalardan kaynaklı oluyorsa, bunlara bir son verebilir ve tercihinizi daha çok kütüphanelerden yana kullanabilirsiniz. Öte yandan diğer hobiler için oluşturabileceğiniz ek yöntemler sayesinde bütçenizin doğru bir şekilde planlamasına yardımcı olabileceksiniz.

İkinci El Ürünleri Tercih Edin

Yeni koltuklara veya yeni bir bilgisayara ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak bu ihtiyaç olarak gördükleriniz bütçenize zarar verecek ve para biriktirmenize engel olacak durumların arasında yer alır. Böyle sıfırdan bir tercih yapmak yerine, ikinci el ürünlere yönelmeniz bu konuda verilebilecek en doğru karar halindedir. Eskiyen veya şu an yetersiz seviyede olan eşyalarınızı atmak yerine işinizi görebilecek düzeyde ikinci el ürünlere yönelmeniz birikim açısından oldukça önemli bir hamle olacaktır.

Birikim Hesaplarına Önem Verin

Birikim hesapları sayesinde yapmış olduğunuz küçük çaplı birikimler bile uzun vade içinde oldukça değerli bir hal alabilir. Bankalar tarafından sunulan birikim hesaplarını sürekli olarak kullanmaya başlayarak tasarruf ve birikim konusundaki ilk adımı başarılı bir şekilde atabilir ve kendinizi biraz daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Öte yandan ücretsiz bir şekilde hesabınızı yönetebileceğiniz bir bankayı tercih ederseniz her açıdan daha rahat hissederken, birikim hesabı için ekstra ücret ödemek durumunda kalmazsınız. Bu adımlar dikkate alındığında ise para biriktirmek her zamankinden daha pratik ve sorunsuz bir hale gelecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir