free web hit counter
Yeni Yatırımcılar Nelere Dikkat Etmeli?

Yeni Yatırımcılar Nelere Dikkat Etmeli?

Yeni yatırımcıların çoğu ortak hataya düşebiliyor. Özellikle temel konuları dikkate almayan kişilerin bu hataya yakalanması mümkün bir hal almış durumda. Peki başarılı bir yol haritası çizebilmek adına yeni yatırımcılar nelere dikkat etmeli ?

Yatırım Yapılmazsa Tasarruflar Kaybolur

Yatırım yapılmadığı takdirde, enflasyon yüzünden paranızın alım gücü zaman geçtikçe düşmeye başlayacaktır. Enflasyonun açıklanan büyüme rakamlarından sonra, bu yıl düşük fiyatlı olarak aldığınız ürünleri gelecek yıl katlanan fiyatlarla almak zorunda kalabilirsiniz.  Durumların bu şekilde olması ise, kişilere mutlaka yatırımın doğru ve zamanında yapılması gerektiğini öğütlüyor.

Tek Yatırım Aracı Belirlemek

Bunun yanında yatırımcıların düştükleri hatalar arasında tek bir yatırım aracı seçmek var. Özellikle bazı yatırım araçları, ilk aşamalarda kişilere daha cazip şekilde görünebilir. Örneğin hisse senetlerinin bu konuda tek başına tercih edilmesi, çok büyük bir riskin alındığının habercisidir. Elbette hisse senetleri oldukça iyi getiriye neden olabilir. Ancak portföyün çeşitlendirilmesi ve mantıklı kararların alınması, yatırım konusundaki şansınızın artmasına neden olacaktır.

Riskli Yatırım Kararları

Özellikle yatırım konusuna yeni başlayan kişilerde çok sık bir şekilde yanlış yatırım tercihi bulunabilir. Finansal baskılar bu yanlış kararlara neden olurken, kısa vadede oldukça riskli bir tablo ortaya çıkacaktır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar bu zamanlarda mantıklı karar verebilmek lazımdır. Kazandığınız paranın tümünü harcamak yerine, zor zamanlar ve borçlar için kenara bir para ayırmayı düşünebilir bu şekilde zorlu zamanların üstesinden daha rahat bir şekilde gelebilirsiniz.

Yatırım Yapmak İş Kolaylaştırır

Yatırım konusunda acemi olduğunuzdan, bazı konular sizin daha fazla zorlanmanıza neden olabilir. Bu tarz dönemlerde yatırım fonlarına yönelebilir ve daha kolay bir şekilde yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Üstelik bu fonları kullanabilmek için büyük tutarlarada ihtiyacınız yoktur. Düşük miktarlar üzerinden de yatırım dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz.