free web hit counter
Yatırımlarda Pozisyon Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yatırımlarda Pozisyon Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yatırımlarda size kar kazandıracak olan enstrümanın seçilmesi kadar hangi pozisyonu yönetmenizde oldukça önemli konulardan biri olarak ön plana çıkar. Hangi yatırım türünde karar kılarsanız kılın bunu doğru bir şekilde yürütemediğinizde kar elde edemez hatta birikimlerinizi kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum genel olarak piyasayı yeterince tanımayan ve daha çok bilinçsizce davranan kişiler için geçerli olmaktadır. Ne istediğini bilen ve emin adımlarla yoluna devam eden kişiler ise piyasalarda umdukları sonuçlara sonunda ulaşabilirler. Bu noktada asıl önemli olan konu ise doğru pozisyonu alarak buna uygun bir şekilde davranmaktadır.

Portföy Oluşturma

Doğru bir portföyün oluşturulması yatırımcılar için oldukça önemli konulardan biridir. Forex ve diğer piyasalar bu konuda çok önemli bir fırsat olurken birikimlerin değerlendirilmesi açısından önemli bir yerde bulunurlar. Bu fırsatları değerlendirerek birikimleri daha doğru bir şekilde yönetmeniz gerekir. Alımın ne zaman yapılacağını bilmek sizi bu alanda başarıya götürecek konular arasında olacaktır. Zira yatırım enstrümanlarının sürekli olarak fiyat seviyelerinin değiştiği yerde kayıp vermemek için bir stratejiye sahip olmak önemli bir konudur. Bu konuları öğrenmek için aracı kurumdan yararlanabilir ve bu kurumların vermiş olduğu eğitimler sayesinde bilginizi arttırmaya başlayabilirsiniz.

Doğru Pozisyonu Alma

Piyasalarda doğru bir şekilde bulunmak için ilk olarak hedeflerin belirlenmesi lazımdır. Tabi bunu yaparken hedeflerinizi gerçekçi bir şekilde oluşturmanız gerekli olan şeyler arasındadır. Pozisyonunuzu alırken bunların hedeflerinizi karşılayacağından tam olarak emin olmanız gerekir. Özellikle fazla bilgi sahibi olmadığınız ve ilgi alanınıza girmeyen konulardan uzak durmanız yararınıza olacaktır. Yeterince tanımadığınız yatırım türlerinden yana karar kılmanız bu konuda kayıplarla karşılanmanıza neden olabilir.  Bunlarda var olacak değişimleri öngöremediğinizden dolayı haliyle bu alanda risklerle karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu nedenle daha çok fikrinizin olduğu tanıdığınız yatırım türlerine yönelmeniz gerekir.

Piyasadaki yaşanan değişimleri bilmeniz pozisyonu doğru bir şekilde oluşturmak açısından büyük bir öneme sahiptir. Bunu sağlamak için fiyat grafiklerine bakabilirsiniz. Zaman ve fiyat hareketlerini açıklayan bu grafikler sayesinde gelişmelerin yönünü tam olarak belirleyebilir ve bu sayede riskleri büyük ölçüde önleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir