free web hit counter
Yatırımcıların Dikkat Etmesi Gereken Konular

Yatırımcıların Dikkat Etmesi Gereken Konular

Borsada hisse senetleri ve forex piyasasında dövizler aracılığıyla var olan birikimlerinizi değerlendirme altına alabilirsiniz. Günümüzde birçok piyasa içinde kolay bir şekilde yatırım yapabilmeniz mümkün olacaktır. Belli bir ek gelir bu piyasalar sayesinde elde edebilir ve uzmanlaştıkça konudan daha fazla kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz. Yatırım piyasasındaki başarı ise piyasaların doğru bir şekilde yorumlanmasından geçmektedir. Yani oluşan durumun fiyatları nasıl etkileyeceğini tahmin etmeli ve buna uygun olarak işlem yapmaya geçmelisiniz. Aynı şekilde FED tarafından yapılan açıklamalarda altın fiyatlarına etki eden durumlar arasında olmaktadır. Bu değişiklikleri eğer önceden tahmin ederseniz yaptığınız işlemlerden kar etmeye başlarsınız. Aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz yatırımı biraz daha başarılı bir şekilde yönetmenizi sağlayacaktır.

Arz ve Talep

Herkesin bildiği üzere bir malın fiyatı arz ve talebe bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle yatırımcıların mutlaka bu dengeyi görerek buna uygun bir şekilde yorum getirmesi önemli bir konudur. Çünkü temel olarak fiyat değişimini sağlayan en önemli durumlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Her yatırım aracı için arz ve talebi etkileyen bazı faktörler bulunur. Bunları bilmeden ise yatırım aracının ne şekilde değişiklik içinde olacağını ön görmek mümkün değildir. Her yatırımcının mutlaka bilmesi gereken konuların başında bu faktör sayılır.

Ekonomi Durumu

Ülkelerin ekonomi durumuda aynı şekilde fiyatlar üzerinde önemli etkilere sahip bir durumdur. Özellikle büyük ekonomiler olarak bilinen Çin, ABD, Rusya gibi ülkelerde yaşanan değişimler genel olarak yatırım araçlarının fiyatlarına yansır. Bu nedenle bu ülkeler düzenli olarak takip edilmesi gereken durumlar arasında yer almalıdır. Bu sayede oluşacak risk durumu yatırımcılar tarafından daha çabuk anlaşılırken, kazanç oranının artması sağlanabilir. Ülkelerin ekonomik açıdan ne kadar sağlıklı olduğunu anlamak için bazı konular yakından inceleme altına alınmalıdır. Tarım dışı istihdam oranı, faiz oranları, kişisel gelir ve harcamalar, perakende satışlar gibi konular mutlaka yatırımcılar tarafından takip edilmesi gereken konular arasında bulunur. Bu verileri inceleyen kişiler ülke ekonomileri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Piyasa Beklentisi

Özellikle borsa yatırımcıları açısından piyasa beklentilerinin sürekli takip edilmesi oldukça önemli bir konudur. Çünkü borsada fiyatların bu etkilere bağlı olarak değiştiği bilinen şeyler arasındadır. Beklentilere bağlı olarak yatırımcılar bu alandaki yatırım türüne karar verebilirler. Güvensiz olarak gördükleri yatırım türlerinden de bu dönem içinde uzak durabilirler. Bu durumda aslında arz ve talep konusunda bir etki yaratır. Dolayısıyla fiyatlarda değişimlerin olması normal olacaktır. Bu nedenle yatırımcıların ilk olarak yapması gereken şey düzenli bir şekilde piyasaları yoklamaktır.

Yaşanan Skandallar

Borsa yatırımcılarının en çok sıkıntı yaşadığı konulardan biride yaşanan skandallar olmaktadır. Ülkemizde de ekonomik anlamda yaşanan pek çok skandal borsanın önemli ölçüde sarsılmasına neden olmuştur. Manşetlere sarsıcı bir şekilde düşen haberler, yolsuzluk vakaları, büyük skandallar gibi konular yatırım piyasalarına olumsuz açıdan etki eder. Bir ülke içinde bu haberler kısa süreli bile olsa dalgalanmalara neden olacaktır.

Şirketlere İlişkin Konular

Küresel piyasaları yakından ilgilendiren ve yatırım piyasalarına etki eden konular arasında şirketlere ilişkin konularda vardır. Özellikle büyük şirketlerden gelen önemli haberler piyasanın önemli ölçüde dalgalanmasına neden oluyor. Bu nedenle yatırımcıların sürekli olarak büyük şirketlere dikkat kesilerek yaşanan gelişmeleri yakından takip etmesi gerekiyor. Bu şekilde yatırımcıların karşısına büyük fırsatların çıkması mümkün olurken, risklerinde önemli ölçüde engellenmesi sağlanabilir. Bu durum ise tamamen yatırımcının kendisine bağlı bir konudur. Sürekli olarak piyasa takibi yapan bir yatırımcı bu anlamda kazanmaya başlayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir