free web hit counter
Yatırımcıları Başarısızlığa İten Nedenler

Yatırımcıları Başarısızlığa İten Nedenler

Forex ve borsa piyasasında işlem yapmakta olan kişilerin tek ortak noktası düzenli bir kazanç elde etmektir. Özellikle yaptıkları işlemler üzerinden risk almadan iyi bir kazanç elde etmek yatırımcılar tarafından beklenen konulardan biri halindedir. Yatırım piyasalarındaki kişiler daha çok gerekli stratejilerle birlikte kar oranına odaklanır. Ancak yatırımcıların başarısız olma nedenleri arasında tek bir yere odaklanmak ve doğru bir plan yapmamak yer alıyor.

Yatırımcılar doğru bir şekilde piyasada tam olarak nelerle karşılaşacağını bilmeli ve bunun doğru bir halde analizini yapmak durumundadır. Ancak bu çalışma anlık olarak gerçekleştirilemez. Özelikle acelecilik ve hırs yatırım konusunda yanlış karar vermeye neden olabilen sorunlar arasında bulunur. Durumlar bu şekilde olunca da, pek çok kişi bu alandan büyük bir hüsranla ayrılabiliyor.

Başarısızlığı Doğuran Sebepler

Yatırım piyasalarına girişin en büyük nedeni ise kazanç faktörüdür. Özellikle bu alanda başarılı sonuçları meydana getirebilmek açısından tam olarak risk faktörleri bilinmeli ve gerekli olan stratejilerin planlı bir şekilde yapılmasıdır. Pek çok insan ise bu durumu es geçerek sadece para kazanmaya yönelebiliyor. Planın bu şekilde olması gibi, haliyle kısa vadede kayıpları ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle başarılı olmak yatırımcıların ilk olarak yapması gereken şey, para kazanmadan çok gerekli olan mantıklı bir stratejinin oluşturulması ve doğru bir şekilde analizlerin yapılmasıdır. Aksi halde bu sabırsız tutum üzerinden devam ettiklerinde yatırımdan hüsranla dönmeleri sürpriz olmaz.

Başarılı Yatırımlar Nasıl Hamleler İzliyor?

Bu alanda gerçekten başarılı yatırımcılara baktığımızda ise, onların işlemlerinde son derece tutarlı olduklarını ve planlara sadık bir şekilde yollarına devam ettiklerini çok rahat bir şekilde görebiliriz. Her gün mutlaka bu planı uyguladıklarından dolayı bu çalışma onlar için en mantıklı hale gelmiş durumdadır. Ancak bu alanda başarısız olan kişilere nasıl bir plan uyguladıkları sorusuna ise genel olarak planım yok cevabını verebilirler. Yani başarıya gidenin ne şekilde ortaya çıktığı böylelikle belli olurken, işlem planının başarıyı önemli ölçüde getirdiği biliniyor. Başarılı bir yatırımcı yatırıma başlamadan hemen önce, bir plan oluşturarak bu şekilde nereden giriş yapması gerektiğini, işlemi nasıl sonlandıracağı gibi konuları detaylı bir şekilde ele alır. Bu plan sayesinde aklında yer etmiş fikirleri daha çok somut bir hale getirecektir.

Sonuç olarak her daim ellerinde fiziksel olarak yararlanabilecekleri bir planın var olması mümkün olup, işlemler devam ettiği sırada bu plan üzerinden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. İşlemler devam ettiği süre boyunca riskleride tam olarak görmüş ve bu plan üzerinden risklerin üstesinden nasıl gelebileceğinizi tam olarak çözmüş olursunuz. Yani bu plan sizin kafanızın tamamen rahat olmasına ve işlemi uzun vadeli olarak düşünmemenize neden olacaktır. Bu nedenle her yatırımcının başarılı olmak adına mutlaka izlemesi gereken planlar halinde bulunur.

Yatırım Planında Hangi Durumlara Mutlaka Dikkat Edilmeli ?

Yatırım planının oluşturulması en önemli adımlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle uzun zaman boyunca işinize yarayacak ve gerçekten belirli kurallara sahip olan plan oluşturmaya dikkat etmelisiniz. Öte yandan oluşturulan bu planın esnek ve geliştirilebilir olmasıda en önemli durumlardan biri olacaktır. Bunları dikkate alarak gerekli araştırmalarla birlikte yatırım planını oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada kendinize aşırı şekilde güvenmeniz bazı hatalar yapmanızı mümkün bir hale getirebilir. Özellikle bazı yatırımcılar bu sorun nedeniyle büyük hüsrana uğramış ve yaptıkları yanlışların bedelini ağır bir şekilde ödemişlerdir. Bu nedenle gerçekten iyi bir plan için bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir