free web hit counter
Yatırım Portföyünü Doğru Çeşitlendirme

Yatırım Portföyünü Doğru Çeşitlendirme

Başarılı bir yatırım planı oluşturabilmek için, portföy durumu oldukça önemli bir konudur. Yatırım portföyü çeşitlendirme yatırım konusunda başarının ilk anahtarı olduğundan, bu sürece büyük bir özen gösterilmesi gerekir.

Yatırım yapmak, her ne kadar geleceğe yönelik doğru bir karar olsa da, bazen yatırımcılar bu konuda yanlış kararlar alarak yanılgıya düşebiliyor. Özellikle tek bir alana yatırımı yoğunlaştırmak, yatırım konusunda oldukça tehlikeli bir hamle yaptığınıza bir işaret olacaktır. Bu nedenle alanında uzman yatırımcıların dile getirdiği gibi, tek bir yatırım modeli belirlemek yerine pek çok seçeneği biraraya getirmeniz gerekir.

Yatırım Portföyü Çeşitlendirme Nedir?

Portföy çeşitlendirme, bir portföy içinde pek çok yatırım türünün bulunmasını sağlayan bir çalışmadır. Bu çalışma sayesinde yatırım konusunda ortaya çıkacak olan risk minimum düzeye indirilmiş olur. Özellikle dünyadaki çoğu yatırımcının ısrarla tercih ettiği ve başarılı sonuçlar elde ettiği bir plan olmuş durumdadır. Zira tek yatırım planına göre, daha avantajlı bir sistem olarak görülmeye devam eder.

Yatırım Portföyünü Doğru Çeşitlendirme İçin Ne Yapmalı?

Yatırım portföyünü doğru bir şekilde oluşturabilmek için, pek çok kriter göz önünde bulundurularak bir karara varılabilir. Yatırım dönemi içinde, portföyünüze risk grubuna bağlı olarak pek çok türü eklemeniz mümkün olacaktır. Bir örnek vermek gerekirse, hisse senetlerinin gücünden bahsedebiliriz. Her daim yatırımcısına yüksek bir getiri imkanı veren hisse senetleri, düşük getirili yatırım çeşitleriyle bir portföyde kullanılabilir. Bu şekilde portföy içinde düşük, az riskli, getirisi yüksek pek çok yatırım çeşidi barındırılarak bu şekilde alandan elde edilecek kar biraz daha arttırılabilir.

Bu adımların haricinde yatırımcıların yönelmesi gereken durumların farklı olduğunu belirtmek gerekiyor. Yatırım portföyünü doğru çeşitlendirmek için yatırımcılar kendi planlarını hayata geçirmeyi düşünebilirler. Bunun yanında yatırımcısına yardımcı olacak ve doğru bir karar vermesine neden olacak bazı temel faktörlerinde varlığı mevcuttur.

Risk Durumu

Yatırım dünyasının en çok bilinen kavramlarından biri, riskin artmasıyla karında artacağı gerçeğidir. Tabi yanlış şekilde bu alanda risk almak doğru bir hamle olmadığı gibi, riskten yüzde yüz uzak durmakta bu alanda önerilmeyen bir bakış açısıdır. Portföy çeşitlendirmesi aslında yatırımcının tamamen riski yönetebilme yeteneğiyle yakından ilgili olup, onların risk alma durumlarına bağlıdır. Bu şekilde doğru bir strateji üzerinden en doğru kararı vermeye başlayabilirler.

Yatırım Alanındaki Hedefler

Bunun yanında portföy çeşitlendirme konusunda, yatırımcıların var olan hedeflerininde oldukça önemli bir durum olduğunun altını çizmek gerekiyor. Özellikle uzun veya kısa vadeli olmak üzere planlar bu konuda büyük bir önem taşıyor. Örnek olarak uzun vadeli bir yatırım planı olan kişiler için hisse senedi daha iyi bir seçenek olacaktır. Zira bu kişiler hisse senetlerinde var olan dalgalanmalardan etkilenmeyeceğinden dolayı, uzun dönem sonrası yatırım alanında en iyi sonuca ulaşabilirler.

Finansal Duruma Bağlı Olarak Portföy Çeşitlendirmesi

Aynı zamanda yatırımcıların karar vermesinde en önemli etkenlerden biride finansal durum olarak ön  plana çıkıyor. Zira gelir gider arasında bir dengenin yakalanması ve buna bağlı olarak yatırım çeşitlendirmesine gidilmesi daha doğru bir adım atmanıza neden olacaktır. Aslında bu çeşitlendirmeyi yapmak çok yüksek bir getiriye ulaşmanızı garanti etmez. Ama ortaya çıkan risk durumunu biraz daha azaltmanıza yardımcı olacaktır. Yatırımlardan iyi bir getiri elde etmeninde yatırımcısına ve yatırımın türüne bağlı olarak geliştiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle yukarıdaki maddeleri ciddiye alıp, portföyü buna göre çeşitlendirerek yatırım konusunda gerçekten doğru bir karara imzanızı atmış olursunuz.