free web hit counter
Yatırım Çeşitlerinin Avantajları ve Dezavantajları

Yatırım Çeşitlerinin Avantajları ve Dezavantajları

Herkes düzenli olarak gelir elde etmenin yanında, ekstra olarakta para kazanmayı amaçlıyor. Özellikle bu alanda en iyi yatırım araçları kullanıcılar tarafından sıklıkla aranan konuların başında bulunuyor. Yatırım seçenekleri günümüzde oldukça geniş bir aralıkta bulunurken, kişilerin kafasında soru işareti yaratmaya devam ediyor. Sizin için yazımızda hangi yatırım fonlarının ne tarz avantajlara ve dezavantajlara sahip olduğunu araştırdık.

Yatırım Fonları

Yatırım piyasasında en çok ilgi gören türlerden biri olan yatırım fonları, özellikle bazıdurumlarla birlikte ön plana çıkıyor. Profesyonel bir yöntem olması bu alana olan ilgilerin büyümesine neden olurken, aynı zamanda düşük riskli bir seçenek olarak görülüyor. Öte yandan yatırım alanının çeşitlendirilebilir olması ve düşük risk sağlaması nedeniyle daha kazançlı bir yol olması kullanıcıların dikkatini çeken gelişmelerden biridir.

Öte yandan yatırım fonlarının dezavantajları da yok değil. Yatırım fonlarında porföye erişim sağlanamazken, bunların daha çok yöneticiler tarafından ulaşılabilir olması mümkün bir hale getirilmiştir. Yöneticiler sadece bu konuya hakim olduğundan dolayı, bu durum yatırımcının çok fazla şeye karışamayacağı anlamına gelecektir. Bu nedenle söz hakkı sahibi olamayacağınız bir ortama giriş yapmış olursunuz. Yatırım fonlarının dezavantajları arasında aynı zamanda maliyetler ve ücretler bulunuyor. Son derece karmaşık bir yapıya sahip olduğundan dolayı kullanıcılar bu konuya genel olarak şüphe içinde yaklaşıyor.

Hisse Senetleri

Hisse senetleri farklı şekillerde piyasada mevcuttur. Şirketlerin hisse senetlerine kar veya zarar yol açacak şekilde yatırım yapılması mümkündür. Borsa yatırımı ise kendi içinde şu tarz avantaja ve dezavantaja sahip durumdadır.

Özellikle masrafın son derece az olması insanlara bu konuda ideal gelebilir. Genel olarak nakitle birlikte satın alınır bunun yanında herhangi bir masrafa da kesinlikle neden olmayacaktır.  Öte yandan hisse senetlerinin satın alma ve satma kolaylığı açısından da oldukça cazip olduğunu belirtmek gerekiyor. Yatırımcısına özgür bir ortam sunduğundan dolayı bu alanda zorluk çekmeyen istemeyen kişilerin yardımına koşuyor. Hisse senetlerinin dezavantajlarına baktığımızda ise, pek çok maddeyi bu alanda görebiliyoruz. Özellikle yüksek bir riske sahip olması, dikkatsiz verilen kararın tüm sermaye kaybına neden olması, kontrol eksikliği gibi pek çok durum hisse senetlerinden uzak durulmasına neden olan olumsuzluklar arasında bulunuyor. Bu alanda gerçekten başarıyı yakalamak isteyen kişilere ise, alanda iyi bir bilgi sahibi olmak ve kendi stratejisini oluşturmak öneriliyor.

Altın Yatırımı

Küresel olarak kabul edilen piyasalardan biri olan altın sektörü, özellikle bu özelliğiyle birlikte diğerlerinden ayrılan bir yapıya sahiptir. Altın pazarları daima olarak yükselişte olduğundan dolayuı hiçbir zaman modası geçmeyecek bir yapıya sahiptir. Ayrıca uluslararası olarakta altının takası söz konusu olabilirken, bu alanda her geçen gün kazancın arttırılması söz konusu olabilir.

Öte yandan altın yatırımını da olumsuz olarak görmenizi sağlayacak bazı dezavantajlar bulunuyor. Özellikle komisyonlar fazla olduğundan dolayı bu konuda yatırımcıları şüpheye düşürebiliyor. Özellikle mücevher alanında bir yatırım yapılıyorsa, yapım sırasında büyük bir komisyon ödemek durumunda kalırsınız. Aynı zamanda bilgi eksikliğiyle birlikte bu alana yönelmek, size kardan daha çok zarar getirebilir. Zira altının alınacağı zamanların doğru olarak tespit edilmesi bu şekilde doğru bir şekilde al-sat yapmak bu alandan kazançlı ayrılmanıza neden olur. Bu alanda başarılı bir sonuca ulaşabilmek adına fiziksel gram altın yatırımını tercih edebilir veya banka üzerinden bir altın hesabı açmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede altın yatırımı konusunda en çok korkulan ve endişe duyulan durumlardan biri olan komisyon sorunlarını da düşünmemiş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir