free web hit counter
Yatırım Bankası Nedir?

Yatırım Bankası Nedir?

Kamu ve özel sektörlerde uzun vadeli kaynak transferi yapma görevini üstlenen kurumlar Yatırım bankası adı alıyor. Yatırım bankalarına sıklıkla rastlanırken yatırım için kredi veren bankalar olarak ön plana çıkmaktadırlar. Emekli maaşını çekme gibi işlemler için bankaları kullanan kişilerin ise bu bankalarla ile ilgili herhangi bir işi olmaz. Bu nedenle şube anlamında az olan yatırım bankaları sadece amaca özel olarak kullanılır. Yüksek yatırımın yapıldığı alanlarda ön plana çıkarken daha çok bu tarz faaliyetlerin sıklıkla olduğu bölgelerde faaliyet gösterirler.

Yatırım Bankasının Kurulma Amacı

Genel olarak bu banka tipinin fonksiyonu, ekonomik ve aktif bir şekilde hizmet sağlayarak bireysel ve kurumsal olarak kişilere sermaye sağlamasıdır. Piyasanın gelişimini sağlamak şirketler için fon sağlamak, etkinlik artışını oluşturmak, yatırım yapmak için fon sağlamak gibi çeşitli faaliyetlerde bulunurlar. Öte yandan şirket birleştirme, sendika oluşturma veya oluşturulmuş olan sendikayı yönlendirerek bu şekilde fon sağlamak için çok fazla görevleri vardır.

Yatırım bankalarının ilki ise Amerika Birleşik Devletinde gerçekleşmiştir. Yatırım bankaları bundan sonraki süreçte ekonomi hayatı için oldukça önemli bir rol almış ve daha sonraki dönemde yatırım miktarının artışında önemli roller oluşturmuşlardır. Türkiye’de ve dünyanın diğer bölgelerinde bu bankalar sayesinde özellikle yatırım alanında sermaye arayan kişilere önemli bir ayrıcalık tanınmış olup bu sayede her daim uğranan ve tercih edilen bankalardan biri halinde olmuşlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir