free web hit counter
Türkiye’de En Çok Konut Yatırımı Kazandırıyor

Türkiye’de En Çok Konut Yatırımı Kazandırıyor

Konut Yatırımı Konusunda Zirve Oldu

Gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden biri olan Coldwell Banker, OECD verilerine bağlı olarak konut fiyatları en yüksek olan ülkelerin bir sıralamasını yayınladı.

39 ülkenin bulunduğu bu araştırmaya göre, 2010 ile 2017 yılları arasında konut fiyatları en çok yükseliş gösteren ülkeler arasında 108.6’lik artışla Türkiye ilk sırada yer aldı. Bu araştırma verilerine göre, Türkiye’nin en çok kazandıran yatırım araçlarından birinin konutlar olduğu resmen ortaya çıkmış oldu. Listenin ikinci sırasında ise 94.7 yüzdeyle Brezilya yer aldı. Üçüncü sırada 82.2 ile İzlanda yerini almış oldu. Öte yandan listede yer alan diğer ülkeler arasında Estonya, Litvanya gibi isimlerde yer alıyor. Zirvenin en üstlerinde daha çok Avrupa ülkelerinin bulunması ise gözlerden kaçmadı.

Kazanmak İsteyenler Konutlara Yönelmeli

Konuya ilişkin olarak düşüncelerini paylaşan Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, Türkiye’nin son 10 yıllık dönem içinde ev konusunda yatırım yapan kişilere çok fazla kazandırdığını belirtti. Bunun yanında grafiğin doğru bir şekilde incelenebilmesi için, uzun vadeli olarak konuya bakılması gerektiğini belirten Timur, dünyada sayılı yerlerden biri haline gelmek için yapılması gereken çok fazla işin olduğunu belirtti.

Ülkenin rekabetçi bir yapısının bulunması için inovasyonun artık bir şart haline geldiğinin altını çizen Timur, öte yandan teknolojinin bu alan için mutlaka gerekli olduğunu vurguladı. Sürdürülebilirlik ve rekabet açısından gelişmiş ülkelere benzeyen bir şekilde yolun çizilebilmesi adına çalışmalara başlanılması gerektiğinden bahsetti. Sonuçlar bu şekilde olurken bundan sonra konut yatırımı konusuna olan ilginin büyümesi bekleniyor.