free web hit counter
Para Çekilebilir Mevduat Hesabı

Para Çekilebilir Mevduat Hesabı

Para çekilebilir mevduat hesaplarının özellikle son dönemler içinde kullanım oranı daha çok artmıştır. Tüketicinin belirlemiş olduğu vadeler üzerinden, vade sonunu beklemesine bile gerek kalmadan vade bozumunu gerçekleştirebileceği ve limit kapsamına göre kullanılabilen mevduat türüne para çekilebilir mevduat ismi verilmektedir. Günümüz şartlarında kullanıcıların yoğun talebini alan ve büyük bir katılım alan para çekilebilir mevduat hesaplarına ilişkin merak edilen soruları ve hesap türünün içerdiği avantajları bu yazımızda derledik.

Para çekilebilir Mevduatın Özellikleri

Para çekilebilir mevduatın kendi içinde bazı özelliklerinin bulunduğunu belirtmek gerekir. Şu anki dönemde sadece TL çapında vadeli mevduat hesabı açılmaktadır. Bankalar tarafından sunulan limitlere göre kullanıcının çekim imkanı bulunur. Bu nedenle kullanıcıların bu konuda dikkat edilmesi gerekir. Tüketici para çekme işleminide yine buna göre yapmak durumundadır. Eğer limit aşılmazda tüketici tarafından birkaç kez para çekim işlemleri gerçekleşebilir. Bir yıldan uzun süreli olarak açılan vadeli mevduat hesaplarında ise, anaparanın yüzde 50’sine kadar 2 defa para çekme işlemi yapılır. Öte yandan biriken faizinde bu şekilde alınabilmesi mümkün olacaktır.

Vatandaşlara Ne Gibi Avantajlar Sunar?

Vadeli hesap açılmasının sırasında, vadenin yanında para çekme ihtimali olan vatandaşlar içinde oldukça avantajlı bir vadeli mevduat türü olarak ön plana çıkar. Tüketici buna göre anapara üzerinden çekim yapsa dahi, vadeli hesap açılışının sırasındaki faiz oranı üzerinden kazanmaya devam edecek.

Öte yandan vade aralığında da kullanıcılar tarafından belirlenebilir olduğunu belirtmek gerekiyor. Buna göre 1 aydan başlayacak olan vade oranları, kullanıcıların isteğine bağlı olarak 400 aya kadar uzayabilir. Vatandaşlar öte yandan bu hesaptan çekmiş olduğu para sonrasıda yine kalan bakiyesine yönelik faiz almaya devam edecektir. Çekim oranına göre faiz oranında artışlar meydana gelebilir.

Para çekilebilir mevduat hesabı hakkında diğer merak edilen konulardan biride tüketici açısından zararlı olup olmadığı sorusudur. Özellikle bu hesapların hiçbir zararı olmazken, yine yatırımcılar tarafından tercih edilebilir ve bol avantajlı bir yere sahiptir. Günümüzde her geçen gün biraz daha talep gören bu hesapların ilerleyen zamanlarda daha fazla kişi tarafından tercih edilmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir