free web hit counter
Kredi Notu Neden Sıfır Olur?

Kredi Notu Neden Sıfır Olur?

Ülkemizde kredi ve kredi kartı hizmetinden çok sık bir şekilde yararlanılıyor. Özellikle her geçen gün bu sayı artarken müşteriler bu hizmetlere bağımlı bir hale geliyor. Aslında bu başvuruların kabul edilmesi ve kişilerin ihtiyaç duydukları kredi oranlarına ulaşması için banka tarafından aranan bazı şartlar bulunuyor. Özellikle bu durumlardan en önemlisi ise kredi notu olarak ön plana çıkıyor bazen kredi kullanmak isteyen kişinin önüne engeller çıkabilir. Özellikle kredi notunun sıfır olması sık sık vatandaşlar arasında yankılanan sorunlardan biridir. Peki kredi notu neden sıfır olur? Merak ettiğiniz tüm soruları yazımızda yanıtladık.

Kredi notu nedir?

Kredi referans sistemi ve KKB üyesi olan bankalar kendi aralarında bazı bilgileri paylaşmaktır. Bankalar kredi başvurusuna herhangi bir cevap verebilmek adına bu bilgileri paylaşıyor. Bu sayede müşterinin geçmiş kredi profili ve diğer bilgiler bu şekilde tam olarak ortaya çıkıyor bu kaynak aslında oldukça uzun bir döneme ait olan Kredi geçmişini ortaya çıkarabilir. 10 yıla kadar müşterilerin almış oldukları kredi ve kredi kartlarını dair hizmetlerin ne şekilde ödendiği bu kayıtlar sayesinde ortadadır. Bankalarla yaşanan her türlü olumsuzluktan ve ödemelerin aksatılmasında kredi notu denilen bu kavramın düşmesi mümkün bir hale gelir.

Kredi notu neden sıfır olur?

Kredi notunun 0 olmasına günümüzde çok sık bu şekiller rastlanabiliyor aslında kredi alabilmek için aranan en önemli şartlardan biri olmasa da mutlaka etki eden durumlardan biri olduğu için önemli bir noktadır. Kredi notunun sıfır olmasına neden olan önemli durum bankalarla olan ilişkileri ilk defa kredi veya kredi kartı hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin kredi notu sıfırdır. Kredi notunu yükseltmek için banka üzerinde bir hesap açarak bu hesap üzerinden fatura ödemeleri gibi çeşitli işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir banka ile olan alışverişlerinizde bir süre boyunca bu şekilde devam ettiği süre boyunca kredi notunuz yükselebilir. Daha sonrasında ise kredi notunuz belirlenerek puanımızın ortaya çıkması mümkün olacaktır.

İnternetten kredi notu nasıl sorgulanır?

Özellikle bu konuda güvenilir bir işlem yapabilmek için bankaların kendi resmi sitelerini kullanmanız öneriliyor. Zira günümüzde dolandırıcılık konuları çok fazla arttığından dolayı kötü niyetli kişiler özel bilgileri ulaşmak için bu tarz uygulamalarda yapabiliyor bu nedenle sadece güvenilir olduğu belirlenen siteler üzerinden kredi notu sorgulama işlemlerini yapmanız önerilmektedir. Özellikle bankanız bu konuda size yardımcı olurken internet bankacılığı üzerinden notun kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak her bankanın böyle bir hizmet vermediğini belirtmek gerekiyor. Akbank, İşbank, Halkbank gibi bankalar kredi notu sorgulama işlemlerine internet bankacılığı üzerinden izin veriyorlar. Bu bankalardan birinin müşteriyseniz daha basit adımlarla işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ama diğer bankaların müşteriyseniz o zaman başka sistemler üzerinden de kredi notunuzu sorgulamaya başlayabilirsiniz.

Findeks kanalı üzerinden kredi notu öğrenme

Son zamanların en popüler adreslerinden biri olan Findeks üzerinde de kredi notunu çok kısa bir süre içinde öğrenebilirsiniz. 3 ile 6 lira arasında değişen fiyatlar üzerinden ilgili kredi notunuzu öğrenebilir ve detaylı raporunuzu içeren bir analize ulaşabilirsiniz bu sistem ücretli olduğu için genel olarak son tercihlerden biri haline geliyor. Ancak detaylı bir şekilde raporlara ulaşma fırsatı tanıdığından dolayı banka kredileri konusunda en çok danışılan yerlerden biri halindedir. Bu sitenin sunmuş olduğu ödeme düzeni risk raporu gibi konularla birlikte kredi alabilme ihtimalini tam olarak öğrenebilirsiniz. Özellikle kredi öncesinde a’dan z’ye kredi notuna dair her şeyi öğrenmek isterseniz bu sistem bunun için oldukça uygun olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir