free web hit counter
Kredi Kullanımında Dikkat Edilecek Kurallar

Kredi Kullanımında Dikkat Edilecek Kurallar

Kredi kullanmadan önceki dönemde mümkün olduğu kadar piyasa ve koşullarla ilgili gerekli detayların bilinmesi gerekir. Örnek olarak taşıt kredisi kullanmak istiyorsanız, piyasadaki faiz oranlarını incelemeli ve buna göre en uygun faizlerin hangi banka tarafından sunulduğunu bilmelisiniz. İşte kredi kullanmayı düşünen kişilerin mutlaka bilmesi gereken detaylar:

Kredi Notuna Dikkat Etmeli

Kredi almadan önce dikkat edilecekler arasında kredi notu kavramı bulunur. Kredi notu sizin tüm finansal geçmişinizi ortaya çıkaran bir yapıya sahip olduğundan dolayı son derece önemli bir kavramdır. Düşük bir kredi notuna sahip olan kişilerin ise, garanti olarak kredi kullanması mümkün olmayabilir. Bu kişiler için kredi imkanı oluşsa bile, kefil ve ipotek gibi kavramlar istenerek daha çok zorlanacaklardır. Bu nedenle kredi notunuz düşükse buna yönelik harekete geçmeli ve mümkün olduğu kadar kredi notunu arttırmaya yönelik çalışmalarda bulunmalısınız.

Krediyi Pahalı Yapan Durumlar

Bazı durumlar kredi maliyetinin çoğalmasına ve ödeme yapmayı daha zor bir hale getirebilir. Özellikle kredi alımı sırasında ek masraflar, sigorta hizmeti, dosya masrafı gibi konular gereksiz şekilde bankalara ödeme yapmanıza neden olacak ayrıntılar arasındadır. Bazı ek masrafları ise kazara sözleşmeyi imzaladıktan hemen sonra fark edebilirsiniz. Bu tarz sorunlarla boğuşmamak adına sözleşmenin içeriğini tam olarak okumalı ve kredinin ne şekilde masraflara sahip olduğunu anlamalısınız.

Kredi ve Gelir Dengesi

Özellikle acil çaplı ihtiyaçlarda kişiler kredi konusunda yanlış kararlar verebiliyor. Gelir düzeyine bakılmadan yapılacak olan kredi planları uzun vadede krediyi çekecek olan kişiyi oldukça zorlayabilir. Bu nedenle aylık olarak temel ihtiyaçlar baz alınarak, gerçekten ödenmesi en mümkün olan rakam belirlenmelidir. Zira uzun vadeli olarak yapılacak olan kredi ödemeleri bir müddet sonra temel ihtiyaçlarınızda söz konusu olduğunda can sıkıcı bir hal alabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir