free web hit counter
Kredi Kartı Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Kredi Kartı Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Kredi kartı borcu kredi kartlarını bilinçli bir şekilde kullanmayanların başına çok büyük bir bela açıyor. Özellikle günden güne faizlerle birlikte içinden çıkılamaz bir hal almaya başlayan bu borçlar ailelerin zorlu dönemlere girmesine neden oluyor. Kredi kartı kullanmaya hazırlanan kişilerin aşağıdaki adımları harfiyen bilmesi ise onlara rahatlık sağlarken, bu alandaki sıkıntıların önüne geçecek şeyler arasında olacaktır.

Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı borcunu gösteren ekstrede karşımıza çıkan asgari ödeme tutarı, kesinleşen borcun en az ödeme tutarını ifade eder. Asgari ödeme tutarı banka ve kredi kartları yönetmeliği tarafından belirlenmektedir. Kredi kartının limitide hesaba katılarak asgari ödeme tutarının belirlenmesi sağlanmış olur. Eğer kredi kartı ekstresinde gelen asgari ödeme tutarını öderseniz, bankada gecikme listesine girmekten kurtulursunuz. Bu şekilde ayrıca gecikme faizi de uygulanmazken herhangi bir yükümlülükte oluşmamış olacaktır. Yani kartınızı yeniden sağlıklı bir şekilde kullanmaya devam etmenizi sağlayan faydalı bir özellik halindedir. Tabi sadece asgari tutarı ödemekle yetinirseniz borcunuz devam edeceğinden dolayı yüzde yüz borcunuzu kapatmış olmazsınız. Asgari ödeme özelliğini gerektiği zamanlarda kullanarak bu anlamda önemli bir ayrıcalık edinebilirsiniz.

Taksit Erteleme

Kredi kartı taksit erteleme özelliği satın aldığınız hizmetin veya ürünün gelen ilk taksitini erteleme ve ileri bir tarihte ödeme özelliğidir. Bu finansal çözüm sayesinde darda kaldığınız günlerde ödeme yapmaktan kurtulabilir maddi anlamda rahatlık kazandığınız dönemler içinde ödeme işlemine geçebilirsiniz. Tabi bu konuda kredi kartı kullanıcıların atlamaması gereken bazı konularda bulunuyor. Bu sadece geçici bir rahatlama yöntemi olarak karşınıza çıkacaktır. Zira taksit ertelemenin sonrasında borcunuz faiziyle birlikte bir sonra sizden geri alınır.

Borç Kapatma

Kredi kartının borcunu ödemek istediğinizde hesap özetinde bulunan borcun yanı sıra taksitli alışverişlerden sonraki ödeme yapmanız gereken tutarı da ödemeniz gerekir. Borcunuzun tamamını kapatmak için elinizde yeterli bir tutar bulunuyorsa bunu kullanarak borcu sona erdirmeniz mantıklı bir karar olacaktır. Eğer yapılandırma işlemini tercih ederseniz bu sefer ekstra faiz ödemekle yükümlü tutulursunuz. Nakit paranız yoksa ve kredi kartı üzerinden bu borcu kapatmayı düşünüyorsanız bundan sonra kredi kullanamazsınız. Çünkü bu kredi kartı borcu yüzünden kredi notunuz kredi almaya müsait bir yapıda olmayacaktır. Kredi alamadığınız zamanlarda ise kart borcunu yapılandırmayı düşünerek borçlarınızı kapatmak için harekete geçebilirsiniz.

Kart Borcunu Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Kredi kartı borçlarının var olmasının temel sorunlarından biri kontrol edilemeyen bilinçsiz harcamalar oluyor. Özellikle durumun uzun zamanlı olarak bu şekilde devam etmesi kredi kartı ekstrelerine kötü bir şekilde yansıyabiliyor. Kredi kartı harcamalarının azaltılması için kullanıcılara birkaç görev düşerken bunlarla birlikte harcamaların sınırlandırılması sağlanabilir.

  • Sahip olduğunuz kart sayısını sınırlandırmaya çalışın. Bu şekilde harcamaları biraz daha düşürme şansı elde etmiş olacaksınız.
  • Kredi kartı limitlerinin gelire orantılı bir şekilde gitmesi gerekir. Gelirin üçte ikisinin üstüne çıkan harcamalar o ay oldukça zorlu dönemlerin içine girmenize neden olabilir. Bu nedenle bu kurala dikkat ederek gelire bağlı olarak harcama yapmaya özen gösterin.
  • Taksitli alışverişleri özel olarak takip etmeyi unutmayın. Böylelikle tüm harcamalarınızı eksiksiz bir şekilde kontrol edebilme ihtimaliniz artmış olur.
  • Kredi kartı harcamalarının sliplerine saklamanız alışverişten doğacak pişmanlığın önüne geçmek için idealdir. Bu sayede almış olduğunuz bir ürünü geri verebilir veya değişim sağlayabilirsiniz.
  • Kredi kartının nakit özelliği günümüzün oldukça sık kullanılan özelliklerinden biri arasındadır. Nakit avans özelliği hayat kullanıcı olmasının yanısıra pek fazla tavsiye edilmeyen özellikler arasında bulunur. Zira faizi oldukça yüksek olduğundan dolayı geri ödemesi çok daha zor bir şekilde gelişebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir