free web hit counter
Kredi Almak İçin Ne Kadar Maaş Almak Gerekir?

Kredi Almak İçin Ne Kadar Maaş Almak Gerekir?

Asgari maaşla kredi konusu günümüzde sık bir şekilde gündeme geliyor. Yazımızda konuya ilişkin merak edilen detayları bulabilir bu kredi fırsatından nasıl yararlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kredi imkanından yararlanmak için vatandaşların belli bir gelire sahip olması ve bu gelirini belgelendirilmesi gerekmektedir. Özellikle bankalar tarafından istenilen şartları ve kişinin sahip olduğu gelir arasında bir dengenin bulunması çok önemli konular arasında bulunur. Bu alanda herhangi bir engele sahip olmayan ve kredi notu yeterli seviyede olan kişiler kredi alma ihtimali biraz daha güçlendirebilirler. Düzenli bir gelire sahip olup da yeterli bir bütçeye sahip olamayan kişiler için düşük tutarda kredinin verilmesi uygun görülecektir. Bu nedenle düşük bir maaşı bulunan kişilerin istedikleri tutardaki kredi alamaması mümkün olabilir.

Alacağınız kredi de ödeyeceğiniz aylık tutar bu şartlara göre maaşınıza bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Özellikle bankalar tarafından belirlenen bazı şartların olduğunu söylemek gerekiyor. Aylık taksidin maaş tutarının yüzde 60’ını geçmemesi bankalar tarafından aranan şartlardan biri olacaktır. Bu hesaba göre 2000 TL oranında maaş alan bir kişi aylık olarak en fazla 1200 TL taksitli bir banka kredisi alabilir bunu aşmayacak şekilde aylık taksitin belirlenmesi mümkün olmayacaktır. Bu hesaba bağlı olarak kişilerin konut kredisi veya araç kredisi gibi pek çok kredi alma hakkına sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Aynı zamanda eğer kişiler taşımaz mülke sahip durumdaysa o zaman almış olduğu kredi tutarını biraz daha arttırabilir.

Asgari Maaşla Ne Kadar Kredi Çekilir?

Düzenli bir geliri bulunan ve bunu kolayca belgelendirebilen kişiler hızlı bir şekilde kredi çekebilir asgari ücretle çalışan kişiler de bu hususlarda bankalar tarafından sunulan kredi imkanından rahatlıkla yararlanabilecekler. Yalnız bu kişiler diğerlerine nazaran biraz daha düşük maaşı aldığından dolayı çok yüksek oranlarda kredi alabilmesi mümkün değildir. Bu kişilerden fazla olarak 20.000 TL en fazla olarak ise 25000 TL ye kadar kredi alabilirler. Tabi bu durumun bankadan bankaya olmak üzere farklıdır. Şunu da belirtmek gerekir kişinin sadece asgari ücretli olması ve düzenli bir gelirinin olması kredi almasına yetmeyecektir bunun yanında bankalar tarafından aranan başka şartlarında olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle kişinin sahip olduğu finansal geçmiş şu anda bulunan mevcut borç durumları, çalıştığı yer gibi pek çok konu banka tarafından incelenerek bu şekilde kişinin başvurusunda bulunduğu Krediyi alıp alamayacağı ortaya çıkar yani bu konuların hepsi birden incelendikten sonra kesin bir karara varmak bu şekilde mümkün olur.

Kredi Almaya Engel Olan Şeyler Nelerdir?

Bankalar günümüzde oldukça kolay bir halde kredi alınmasına imkanı tanıyor özellikle peş peşe oluşturdukları kampanyalar sayesinde bu alandan daha sorunsuz bir şekilde yararlanılmasını yardımcı oluyorlar. Her ne kadar bankalar krediye yönelik oldukça kolay imkanları tam ortaya çıkarsa da herkesin kredi fırsatından yararlanması tabii ki de mümkün olmayacaktır. Özellikle daha önceki zamanlarda diğer bankalardan almış olduğu hizmetlere yönelik bir borcu bulunan kişiler ve genel olarak düzensiz bir ödeme profiline sahip olan kişiler kredi imkanından biraz daha zor bir şekilde yararlanabilirler özellikle bankalar kendisini garanti altına almak istediği için bu tarz konuları çok ince bir şekilde araştırma gerek duymaktadır.

Asgari Maaşla Kredi İçin Diğer Şart

Aynı zamanda asgari maaşla kredi çekmeyi düşünen kişilerin iyi bir kefil bularak ta bu şansı arttırabileceğini belirtmek gerekir. Eğer kefilin yüksek bir kredi notu bulunuyorsa, o zaman kredi alma konusunu daha iyi bir şekilde tamamlayabilirsiniz.