free web hit counter
Konut Yatırımı Yapacaklara Müjdeli Haber Geldi

Konut Yatırımı Yapacaklara Müjdeli Haber Geldi

Günümüzün en çok tercih edilen yatırım seçeneklerinden biri konut yatırımı haline gelmişti. Özellikle uzun vadede iyi bir yatırım aracı olması bu alana olan yönelimi her geçen gün biraz daha arttırmaya devam etti.

Son haberler ise, konut yatırımına olumlu bakanların ancak yüksek KDV oranları yüzünden yanaşmak istemeyenleri sevindirecek gibi gözüküyor.  Yetkililer tarafından emlak sektörü için yapılan açıklama sonrası, konut almak isteyen kişilere bu fırsatı değerlendirmesi öneriliyor.

KDV Yüzde 8’e İndi

Mali Müşavir Dr. Numan Emre Ergin tarafından yapılan açıklamaya göre, emlak sektörüne de seçim öncesi yeni bir düzenleme geldi diye konuştu. Hükümet tarafından alınan karara göre, 31 Ekim 2018 tarihine kadar, konutlardaki KDV oranları %18’den yüzde 8 oranına düşürülmüş oldu. Bu habere ilişkin konuşan Ergin konuşmasına şu şekilde devam etti “Söz konusu düzenlemeden sonra 150 metrekareden büyük ve bundan daha küçük yapılar, 2013 ile 2016 tarihleri arasında alınan ve metrekare vergi değerinin en az bin lira olduğu konutlar bu düzenlemeye alınmış olacak. Bu şekilde konut almak isteyen kişiler acele ederek 31 Ekim 2018 tarihine kadar harekete geçmelidir diye konuştu.

Öte yandan KDV indirimine ilişkin fikirlerini açıklamaya devam eden Dr. Engin, özellikle bu fiyatların konut fiyatlarının tümüne yansıtıldığında çok büyük bir hareketliliğin yakalanabileceğini söyledi. Zaten halihazırda bu tarz bir indirimin beklendiğini kaydeden Engin, iyi bir performansın bu konuda alınabileceğini belirtti. Söz konusu bakanlar kurulunun kararı ile getirilen bu indirimin eğer yeterli inşaat şirketi tarafından uygulanmaya başlarsa, bu alanda büyük bir canlılığın yakalanacağı aşikardır diye konuştu. Vatandaşın KDV konusuna nasıl bakacağı ve bu konuda nasıl hareket edeceğini ise tamamen zaman gösterecek. Özellikle seçimlerin hemen öncesinde emlak sektöründe yeni gelişmelerin olacağı öngörülmeye devam ediyor.