free web hit counter
KOBİ Destekleri Nelerdir?

KOBİ Destekleri Nelerdir?

KOBİ destek kredisi günümüzün en önemli konularından biri halindedir. Ülkemizde bulunan 3.5 milyondan fazla KOBİ, bu yapılan yardımlarla birlikte ülke ekonomisine büyük ölçüde destek olmaktadır. Ancak bu alanda yaşanan en büyük problem, kobilerin finansman alanında yaşadığı maddi sıkıntılardır. Maddi sıkıntılara karşı yüksek faiz üzerinden kredi imkanı sağlanınca da, işler biraz daha çıkmaza girebilmektedir. Bu tarz zamanlarda ise kobi destekleri gündeme gelirken, kişilerin özellikle faiz konusunda derin bir nefes almasına neden olan bir sistem olarak ön plana çıkmaktadır.

KOBİ Destek Kredileri

Ülkemizde verilen kobi destek kredilerini 4 ayrı başlık altında incelemek daha doğru olacaktır. KOBİ’ler bir kredi türüne başvurabileceği gibi, birden fazlasına da kredi için başvuruda bulunabilirler.

  • KOBİ tarafından sunulan KOBİ destek kredisi
  • Esnaf ve sanatkarlar odası tarafından sağlanan destek kredisi
  • Kamu bankaları tarafından sağlanan esnaf destek kredisi
  • TOBB tarafından verilen KOBİ destek kredisi

KOSGEB tarafından sağlanan KOBİ destek kredisi

KOSGEB kurumunun vermiş olduğu bu krediye her dönemde başvurabilmeniz mümkün değildir. Bu nedenle bu kredinin verileceği sırada girişimcilere duyuru yapılırken, buna uygun olarak başvuruların gerçekleştirilmesi gerekir.

Bu kredi kapsamında kişilerin belkide oldukça sıkıntılı olduğu bir konu olan faiz konusu tamamen ortadan kalkmış olacaktır. Bu sayede sadece almış olduğunuz krediyi ana para üzerinde ödersiniz. Özellikle bu kredilerin verileceği zamanlarda başvuru için elinizi biraz çabuk tutmanız tavsiye ediliyor, zira son derece yoğun bir başvuru alan kredi türüdür.

TOBB tarafından sağlanan KOBİ destek kredisi

TOBB tarafından girişimcilere sağlanan bu kredi türü ise, dönemsel olarak verilmektedir. Ancak bu kredi türü düşük faizli olarak 200 bin TL’ye kadar alabileceğiniz bir kredi türüdür. Üstelik bu kredinin bir avantajı ise, ilk 6 ay içinde ana parasız olmasıdır. Bu dönem içinde sadece almış olduğunuz bu kredi tutarının faizlerini ödemekle yükümlü olursunuz. Bu kredi türünden faydalananlar kişiler ise, TOBB’a bağlı durumda olan ve ülkemizde faaliyet göstermekte olan KOBİ sınıfındaki kişilerdir.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Tarafından Verilen Kredi

Bu kredi türüne ise yalnızca Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı durumda olan kişiler başvurabilmektedir. Yılın her döneminde bu krediye başvuru yapmak mümkündür. Yıllık faiz oranlarına baktığımızda ise vadeye bağlı olarak bu alanda değişikliklerin var olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda yıllık %4 ile %5 arasında bir faizin olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Ancak bu kredi türünde bazı durumlara göre kefalet göstermeniz söz konusu olacaktır. Bu nedenle krediye başvuru yapmadan hemen önce hazırlıklı olmaya bakmalısınız.

Kamu Bankalarının Verdiği KOBİ destek kredisi

Kamu bankalarıda yine aynı şekilde KOBİlere pek çok fırsat sağlamaktadır. Bu konuda en çok ön plana çıkan banka ise Halk Bankası olurken, bu bankanın pek çok kesme kredi sağladığını belirtmek gerekir. Banka tarafından kaybolmaya yüz tutacak meslekler için kredi, genç girişimcilere yönelik kredi, ustalık belgesine sahip olan kişiler için kredi gibi pek çok türlere sahip olmanız mümkün olacaktır. Bu bankaya ek olarak diğer kamu bankalarının sağlamış olduğu fırsatlara göz atabilir ve bu konuda sizler için en uygun seçeneğin hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Sonuç olarak ülkemizde bulunan 3.5 milyon KOBi’nin bütün ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kredi imkanları bulunurken, bu imkanlar sayesinde kişiler almış olduğu kredinin yükü altında ezilmiyor. Tabi en doğru sonuçların ortaya çıkarılabilmesi için, bu kişilerin ince eleyip sık dokuyarak kendileri için en basit yöntemi belirlemesi lazımdır. Kobi destekleri konusu bu şekilde olurken, bu imkanlarla birlikte işinizi daha rahat bir şekilde kurabilmeniz mümkün olacaktır.