free web hit counter
Kişiye Uygun Yatırım Nasıl Keşfedilir?

Kişiye Uygun Yatırım Nasıl Keşfedilir?

Yatırım yapılmak istendiğinde kişilerin aklına en çok gelen kavram yatırım türünün onlar için ne kadar uygun olduğudur. Özellikle hangi yatırım araçları ile işlem gerçekleştirilmesi gerektiği hangi piyasanın tercih edileceği gibi sorular bu dönemlerde sıklıkla gündeme gelmektedir. Yatırımcıların bu temel sorulara tam olarak doğru cevaplar vermediği süre boyunca bu alanda yatırım yapabilmesi mümkün değildir. Kişilerin yatırımdan bir amacı olmalı ve buna uygun bir şekilde alandaki ilk adımını atmaya çalışmalıdır. Kendiniz için gerçekten iyisinin ne olduğuna karar vermek için bu piyasalar hakkında az çok bilgi sahibi olmanız gerekir. Ayrıca aşağıdaki adımlar kendinize daha uygun bir yatırım türünü bulmanıza yardımcı olacaktır.

Kişisel Durum

Yatırım yapmak isteyenlerin karşısına çıkacak ilk engel ailedir. Özellikle ailenin bakımını üstlenmek durumunda kalmak, zaten aylık belirli bir gideri bulunmak yatırım işinin biraz zorlaşmasına neden olabiliyor. Bekar bir yatırımcı bu alanda biraz daha rahat olurken, evli yatırımcılar için yüksek oranda tutar ayrılırken yatırıma girmek mümkün olmuyor. Risk alma durumuna bağlı olarak yatırım seçeneklerinde değişiklikler ortaya çıkabilir. Bekar bir yatırımcı yüksek kar hedeflediğinden dolayı daha yüksek bütçeli bir yatırım yapmayı tercih edebilir. Evli yatırımcılarda aylık belirli giderlerini düşünerek bunları bir kenara ayırmalı ve yatırım için belirli bir tutar ayırmalıdır.

Yatırım Tutarının Belirlenmesi

Yatırım yapmadan önce kenara ne kadar para koyacağınızı bilmek önemli konulardan biridir. Özellikle ne kadar riske girebileceğinizi düşünmeli ve aylık giderlerinizi de bu doğrultuda hesaba katmaya çalışmalısınız. Ayrıca dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yaşam koşulları da bulunmaktadır. Bu şekilde konuya geniş kapsamlı olarak bakarak riskleri daha net bir şekilde görebilir ve yatırıma ayırmanız gereken tutarı ortaya çıkarabilirsiniz.

Vade Süresi

Vade süresini belirlemeniz risk toleransınız ve kar hedeflerinize bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kısa vadeli olarak bilinen yatırımlar uzun vadeli yatırımlardan çok daha riskli olmaktadır. Ancak bunun yanında kısa vadeli yatırımlar oldukça kazançlı yatırım fikirleri arasında bulunur. Buna göre kendiniz için en ideal olan vade süresini belirleyebilirsiniz. Özellikle bu alanda gerçekten deneyimli bir yatırımcıysanız kısa vadeli yatırımların sizin için daha kazançlı bir yöntem olduğunu belirtmek gerekiyor.

Kazanç Beklentisi

Yatırım yapmadan önce dikkat edilecek konular arasında kazanç beklentiside bulunuyor. Özellikle bu alandan ne kadar düzenli gelir elde etmek isteyeceğiniz düşünmeniz gereken konular arasında bulunur. Bu alanda gerçekten doğru kararlar verebilmek oldukça önemli bir konu halindedir. Gerçekçi hedefleri bulunmayan kişilerin bu konuda zarara uğramaması oldukça zordur. Bu nedenle ilk etapta gerçekçi hedeflere sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bu şekilde piyasaya daha iyi bir şekilde hazırlanabilir ve kendinizi kayıp gibi durumlarda moral bozukluğundan koruyabilirsiniz.

Yatırım Çeşitleri

Hali hazırda diğer yatırım yollarını zaten deniyorsanız ve bu alanda iyi sonuçlar gördüğünüzü düşünüyorsanız, bundan sonraki aşamada farklı yatırım yollarını tercih edebilirsiniz. Özellikle bu adımdan sonra daha cesur adımlar atmanız mantıklı bir karar olabilir. Zira zaten gelir elde ettiğiniz yatırım türlerinin arasına bu şekilde bir yenisini daha ekleyebilirsiniz.

Yatırım Türünün Belirlenmesi

Yapmış olduğunuz yatırım türlerinde karı ve zararı etkileyen önemli durumlardan biri yatırım aracı olmaktadır. Yatırım araçlarının kendi içinde farklı özellikleri bulunur. En basit anlatım olarak dövizlerin faiz getirisi bulunurken, altınların böyle bir getirisi bulunmaz. Bu nedenle ilk olarak yapılması gereken şey, yatırım türlerini enine boyuna tanımaya çalışmaktır. Bu sayede kendiniz için daha doğru bir karar vermenin önünü açabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir