free web hit counter
İpoteksiz İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İpoteksiz İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İnsanların çeşitli gereksinimlerini tam olarak karşılayamama durumlarında çeşitli kaynaklara yöneldiği biliniyor. Özellikle bu yöntemler arasında en çok ilgi çekeni ise, ipoteksiz ihtiyaç kredisi olmaktadır. Bankalar farklı oranlarda ve değişik faiz oranları üzerinden kişilerin ihtiyaç duydukları kredi imkanını sağlamaktadır. Günümüzde bu kredilerin yardımıyla pek çok kişi borçlarını kapatmak, sağlık giderlerini karşılamak, eğitim masraflarını gidermek gibi durumlara çözüm bulabilir.

Krediler kişiler tarafından bireysel olarak alınabileceği gibi, ticari kredi çeşidi olarakta bir kavram bulunmaktadır. Her kredi türüne özel olarak farklı koşullar kişilere sunulur. Özellikle büyük miktarlı olan kredi tutarlarında, bankalar mutlaka ipotek koşulunu ön plana çıkarmakta olup, küçük miktarlarda kredi talep edildiğinde ise, bankalar tarafından ipotek koşulu aranmamaktadır. İpotekli krediler taşınmaz mallar veya araçla ipotek ettirilmekte ve krediyi alan kişi tarafından ödemeler tamamlandığında bunların ipoteği kaldırılmaktadır.

İpoteksiz İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpoteksiz kredi çok uzun vadelerle birlikte ödenmesi gerekmeyen düşük miktarlı olarak alınan kredi çeşidi olarak bilinir. Bu kredi türünde özellikle kşiilerin sigortalı olması ve düzenli bir aylık gelirinin olması, kredi notunun iyi seviyede olması ve ikamet adresinin tam olarak belirlenebilir düzeyde olması yeterli durumlar arasındadır. Genel olarak en fazla 48 ay vadeye kadar uzatılabilen bu kredi çeşidinde, herhangi bir gayrimenkul veya aracın ipotek ettirilmesi söz konusu değildir.

İpoteksiz Kredi Şartları Nelerdir?

Bankalar kredi konusunda kendilerini tam olarak güvence altına almak için, kredi başvurusu konusunda çok titiz davranmaktadır. Bu nedenle kredi için başvuruda bulunan kişilerin, banka tarafından talep edilen tüm özellikleri sağlaması şartı aranır. Bankaların ihtiyaç kredisi kapsamında kişilerden talep ettikleri belgeler ise; gelir belgesi, kredi notunun uygunluğu, bordroda “maaşında haciz yok” ibaresinin yer alması, nüfus cüzdanı örneği vs. gibi belgelerdir. Bunlara ek olarak kişinin adresinin tam olarak belirlenmesine neden olacak herhangi bir faturada bankalar tarafından talep edilebilir. Bunların dışında ise ilgili banka tarafından yasal olarak zorunlu tutulmuş konu ise başvuru sahibinin 18 yaşını doldurması gerektiği konusudur.

Birey başvuru yapacağı sırada mutlaka aylık gelirini belgeleyen belgeyi sunmak durumundadır. Bu işlemi yapabilmek için SGK kaydının bulunma zorunluluğu bulunur. Ticari olarak ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin ise, vergi levhası bulunduğunu kanıtlaması zorunlu olarak tutulmuştur. Banka tarafından kredi onayı alabilmek için, SGK kayıtlarının son üç ay içinde doldurulmuş olması ve şirket levhasının kara geçtiğinin kanıtlanmış olması lazımdır.  Aksi takdirde banka tarafından bunların zıttı olan durumlar kabul edilmez.

Kredi notu olarak bilinen bankalarla olan ilişkilerin görüntülenmesi, kredi ve kredi kartı ödemelerinin durumu, fatura ödeme düzeni gibi ayrıntılarda bankalar tarafından incelenen konular arasına girer. Banka tarafından bazı durumlar için kişilerden kefil istenirken, bazı durumlarda ise banka kefil talep etmeyebilir. Aynı şekilde kredi için kefil olacak kişinin banka tarafından aranan şartlara uygun olması gerekir. İpoteksiz ihtiyaç kredisi vadeleri şu anda yasal olarak 48 ay vade ile sınırlandırılmıştır. Ancak ipotekli kredi yöntemini tercih eden bireyler almış oldukları krediyi 120 ay vadeye kadar ödeme hakkına sahiptirler.

İpoteksiz Kredi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İpoteksiz ihtiyaç kredisi almak isteyen kişiler nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet, başvuran kişinin adına düzenlenmiş olan son 3 aya ait olan fatura, gelir belgesini hazır bulundurarak başvurusunu gerçekleştirmelidir. Gelir belgesi, memurlar için maaş veya özel sektörlerde çalışanlar için maaş bordrosu şeklinde olmalıdır. Emeklilerin kredi alabilmesi için ise, emekli maaş cüzdanını bulundurması yeterli olacaktır. Bazı bankalar ayrıca sicil geçmişine ilişkinde kişilerden belge isteyebilmektedir.