free web hit counter
Hisse Ne Zaman Satılmalı?

Hisse Ne Zaman Satılmalı?

Hisse Satışı

Yatırımcılar farklı hedef ve stratejilere sahiptir. Özellikle yatırım konusunda en çok ön plana çıkan durum, hisse senetlerinin satılma zamanını doğru olarak saptamaktır. Hisse senedi alım satım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için, satıcı ve alıcının olma şartı aranır.

Alım satım işlemleri yapıldığı sırada, fiyatın aşağı veya yukarı seviyesine çekilmesi oldukça agresif bir şekilde devam edebilir.  Hisse senedi fiyatında yaşanmış olan düşüşler, satıcının bu konuda agresif bir satış prensibi belirlediğini gösteren cinstendir. Böyle zamanlarda satıcılar ellerinde bulunan hisseleri düşük fiyatlar üzerinden satılığa çıkarmayı uygun görür. Alıcı kişiler ise, hisse fiyatlarının daha çok düşmeye devam ettiği zamana kadar sakindirler.

Konuya satıcıların gözünden baktığımızda ise, kişilerin ellerinde bulunan hisse senetlerinin değerine bakmakta fayda vardır. Özellikle bunların değerinde o an için önemli bir yükselme görülüyorsa, karı bekletmek yerine bunu satarak, bu şekilde karı elde edebilirler. Ancak başka bir satıcının elinde bulunan hisseleri daha düşük fiyattan satması durumunda, satıcı elindeki hisse senedini olduğundan daha düşük fiyata satmak zorunda kalabilir. Bu nedenle satıcılar bu tarz bir koşul meydana geldiğinde, fazla zaman kaybetmeden elinde bulunan hisse senedini satışa çıkarmaya bakmalıdır. Aksi halde zararın oluşması kaçınılmaz bir hale gelebilir.

Hisse Senedi Satmak İçin En Doğru Zaman

Pek çok yatırımcı hisse ne zaman satılmalı sorusunda aynı fikirde birleşmiş durumdadır. Özellikle hisse senedi almak için belirlenen bir zaman aralığı olmazken, hisse senedi satış zamanlarına dikkat edilmesini tavsiye ederler. Hisse senedi ne zaman satılmalı sorusunun cevabı bu nedenle her yatırımcı için aynı olmayacaktır. Ama bu alanda başarılı bir sonuca ulaşabilmek açısından, uzmanlar tarafından tavsiye edilen ipuçlarına dikkat etmekte fayda var.

Hedef Fiyata Ulaşıldığında Satış Yapılabilir

Eğer yatırımcının hedeflediği fiyatlar görüldüyse, bu hisse senedinin satılması için en doğru zaman olarak biliniyor. Özellikle bu alanda tecrübeli yatırımcıların, yola çıkmadan önce belli planlar üzerinde düşündüğünü belirtmekte yarar var. Tecrübeli yatırımcılar ilk olarak doğru bir piyasa araştırması yaparak, buna göre hisse senedi için en doğru fiyatın ortaya çıkarılmasını sağlar. Daha sonra bu hedef fiyata ulaşıldığında ise, hisse senedinin satılmasını uygun görürler. Bu şekilde hisse senedinin satışından oldukça iyi bir kar elde etmeyi başarmıştırlar.

Şirket Durumu Gözden Geçirilmeli

Hisse satışı için aynı zamanda şirketlerin yakın plandan takip edilmesi gerektiğide unutulmaması gereken detaylar arasında bulunuyor. Özellikle şirket birleşme zamanları, bunun için en doğru zamanlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Getirinin büyüklüğü ise, birleşmenin büyüklüğüne göre değişmeye devam ediyor. Özellikle birleşmenin ilk dönemlerinde bu alandan oldukça yüksek getiriler elde etmek, yatırımcılar için oldukça kolay bir konu haline geliyor.

Fırsatlara Bağlı Olarak Hisse Satışı Yapılabilir

Öte yandan yatırımcıların araştırma sürecinde karşısına çıkan daha iyi fırsatlar, hisse satışı zamanının geldiğini haber eder. Özellikle kar kıyaslaması, büyüme ihtimali, hisse geleceği gibi kapsamlı şekilde yapılan karşılaştırma sonrası bu tarz bir karar alınmalıdır. Bunun için en çok mesaj veren yönün ise, büyüme rakamları olduğu ve yatırımcılara bu rakamları incelenmesi tavsiye edilmiştir.

Şirket Düşüşe Geçerse Hisse Senedi Satışı Yapmak Doğrudur

Son olarak  hisse satışı zamanı sorusuna şirket durumunu örneklendirerek cevap vermekte fayda var. Eğer bir şirketin temellerinin sallanmaya başlandığı görülüyorsa, o zaman yatırımcının bu konuda hızlı karar vermesinde fayda var. Özellikle şirkete dair elinde hisse bulunan kişilerin bunları elinden çıkarması, daha sağlıklı bir kararın ortaya çıkmasına neden olacaktır.