free web hit counter
Halka Arz Rekoru Geliyor

Halka Arz Rekoru Geliyor

Borsa İstanbul kurulduğu günden bu yana yaklaşık olarak 100 milyar dolar üzerinde bir kaynak yaratmıştı. Seçimlerin erkene alınmasından sonra, Borsa İstanbul’da halka arz işlemleri de sürat kazandı. Özellikle içinde bulunduğumuz dönem içinde halka arz konusunda rekor beklenirken, her geçen gün bu konu yatırımcısının ilgi odağı olmaya devam ediyor.

2023 yılına kadar şirket ve yatırımcı sayısında büyük bir artış beklenen Borsa İstanbul, özellikle son günlerde pek çok insanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz zamanlarda yaşanan ekonomik krizlerle birlikte, bu alana olan ilgi sönük bir hal almıştı. Bu dönem atladıktan sonra ise, büyük bir ivme gösteren sektör yeniden alanın gözbebeği haline geldi.

Yabancı Yatırım Arttı

1997 yılı ve 2002 yılı arasında gerçekleşen yabancı çıkışı 2.2 milyar dolar seviyesinde olurken, 2002 Kasım ayı ve Mart 2018 tarihi itibariyle bu rakamın 17.8 milyara dolar seviyesine ulaştığı görüldü.

Özellikle ülkede ekonomik ve siyasi pek çok sorunun meydana geldiği 2013 yılında bir duraklama yaşansa da, sonraki dönemde tekrardan grafik yükselmeye başladı. Türkiye’nin bu parlak duruşu ise, yabancı yatırımcılarında dikkatinden kaçmadı. Her geçen gün daha çok yatırımcının rağbet gösterdiği bu alanda ise hedefler son derece büyük bir hal aldı. Artık yabancı yatırımcılarında vazgeçilmezi haline gelen sektörde, bu nedenle hedefler artmaya devam ediyor.

Halka Arz Büyüyor

Erken seçimlerin etkilerinden biride bu piyasada çok rahat bir şekilde izlenmeye devam ediyor. Üç aylık dönemin içinde halka arz işlemlerinden toplamda 3.1 milyar TL’lik bir gelir elde edilmiş oldu. Milletvekilliği ve başkanlık seçimleri erken tarihlere alındığından dolayı, diğer halka arz işlemleri de hız kazandı. Analistlerin bu yılki halka arz rakamı tahminleri ise oldukça yüksek. Bu yıl en az 3.5 milyar dolarlık bir rekor beklenirken, pek çok önemli firmanında halka arz edilmesi bekleniyor. Aselsan halka arz 5.5 milyar TL, Defacto 1.1 milyar lira gibi vs. önemli rakamların bu alanda konuşulması söz konusu oldu. Özellikle yerli yatırımcıların bu alanda daha büyük bir talebinin olduğu biliniyor.  Önümüzdeki günlerde ise, yerli yatırımcı sayısının toplam olarak 1 milyon 200 bin sayısını aşması bekleniyor.