free web hit counter
Döviz Kuru Hakkında Temel Bilgiler

Döviz Kuru Hakkında Temel Bilgiler

Ekonominin en önemli gündem maddeleri arasında bulunan döviz kuru, ülke para biriminin başka bir ülke para biriminin cinsinden ifadesi olarak kabul ediliyor. Peki döviz kuru nedir? Döviz kuru hakkında temel olarak öğrenmeniz gerekenler nelerdir? Detayları yazımızda derledik.

Döviz kuru, yabancı para biriminin yerli para cinsinden ifadesi olarak ön plana çıkar. Para cinsinden olarak tanımlandığında döviz kuru adını almaktadır. Örnek olarak vermek gerekirse ABD doları ile TL arasındaki kur 3 olursa, 1 dolar alabilmek için 3 TL ödemeniz gerekecektir.

Dövizde Arz ve Talep Döviz Kurunu Belirler

Döviz kurunu belirleyen en önemli faktörün döviz arzı ve talebi olduğu biliniyor. Bunun yanında yurt içi ve yurt dışı faiz oranları, enflasyon alanındaki beklentiler, ülke ekonomisi gibi pek çok faktör döviz kurunun belirlenmesine neden oluyor. Bunlar hesaba katılarak döviz arz ve talep belirli dönemler içinde artarken, belirli dönemler içinde azalabilir. Döviz talebinin artmasından sonra kur yükselirken, arzın artış göstermesinden sonra kur düşmüş olacaktır.

Döviz Arzı Arttığında Kur Düşer

Döviz arzı arttığında kuru düşme işi ise, bir ülkenin başka bir ülkeye mal veya hizmet sayısında artış olduğu sırada meydana gelir. Bu zamanlarda ülkeye döviz girişi fazla olacağından döviz arzında da artışlar meydana gelmiş olacaktır.

Yurt içi ve yurt dışı faiz oranlarında döviz kuru etkilenir

Döviz kuru konusunda yurt içi ve yurt dışı faiz tutarları oldukça önemli bir etkiye sahip durumdadır. Örnek olarak yurt içinde faiz oranlarında artma olduğunda, Türk lirası diğer yabancı para birimlerinin yanında değer kazanacağından dolayı TL’ye olan değer artmış olacaktır. Bu artış uzun süre devam ederse, liranın değerinin daha çok artmasına neden olur. Yurt dışı faiz oranlarında bir değişme söz konusu olursa, o zaman bu durum tam tersi şekilde değişmeye başlar. Döviz kuru yükseldikten sonraki süreçte Türk lirasıda hızla değer kaybetmeye başlayacaktır.

Enflasyon Beklentileri

Öte yandan döviz kuruna etki eden şeyler arasında enflasyona dair beklentilerde yer alıyor. Örnek olarak enflasyonun bir yükseliş göstereceği düşünülüyorsa o zaman Türk lirasına olan talebin azalması söz konusu olabilir. Talep azaldıktan sonra ise, yerli paranın değerinde düşüşler meydana gelecektir.

Ülke Ekonomisi Döviz Kuruna Etki Eder

Bir ülkenin kendi parası, ülke ekonomisine bağlı olarak değer kazanacaktır. Büyüme oranı, bütçe açığı, cari açık gibi göstergeleri sağlıklı seviyede olan para birimleri bu alanda daha fazla talep edilecektir. Talebin artmasından sonra ise, para biriminin değerinin artması kaçınılmaz bir hal alır. Ekonomisi güçlü olmayan ülkelerde ise, bu durumun tam tersini görebilmemiz mümkün olacaktır. Bu ülkelerin bu tarz bir sorunu olduğundan dolayı, para birimleride sürekli olarak düşüş göstermeye devam  edecektir.

Siyasi ve Politik Faktörler

Döviz kurlarının belirlenmesi konusunda genel olarak ekonomik faktörler yoğun bir şekilde yer kaplasa da, siyasi ve politik gelişmelerde gündemi yeniden belirlenmesine neden olacaktır. Özellikle bu faktörlere bağlı olarak döviz kurlarında yukarı yöne doğru bir hareket başlayabilir. Örnek olarak politik hareketlerin son derece istikrarsız bir düzende devam etmesi ve siyasetin dengesiz bir hal alması döviz kurlarının yukarı seviyelere çıkmasına neden olacaktır. Tabi bazı durumlarda ülkelerin döviz kurlarını etkilemeyecek bir düzene sahip olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Özellikle döviz rezervi konusunda son derece güçlü olan ve döviz arzı yüksek seviyede bulunan ülkelerde , bu durumun oluşmasından sonra hareket yukarı seviyelere doğru olmayabilir. Zira her daim siyasi ve politik faktörler yükselişin oluşmasında etkili olmamaktadır.