free web hit counter
Dolardaki Yükseliş Borsayı Etkiler mi?

Dolardaki Yükseliş Borsayı Etkiler mi?

Doların yükselişi borsa piyasasını olumsuz şekilde etkiler mi soruları uzun zamandan beri yankılanmaya devam ediyor. Dur durak bilmeyen dolar gerilimi en üst düzeye ulaştırırken, beraberinde ne gibi etkileri oluşturacağıda merakla bekleniyor. Önceki dönemlerde ABD vize krizi sonrasında dolar bir yükseliş yaşamış ve borsada rekor seviyesine ulaşan şekilde bir düşüş ortaya çıkmıştı. Şimdi doların borsaya etkisi ve yükselişine devam etmesi, borsayı nasıl etkileyecek soruları sorulmaya devam ediliyor.

Geçmiş zamanlarda bu ve bunun gibi olaylara baktığımızda her daim borsanın doların yükselişinin ardından düşüş yaşadığı görülüyor. Ancak bazı alanında uzman kişiler dolar ve borsa arasında böyle bir ilişkinin olmadığı konusunda ısrarlı. Özellikle pek çok etkene bağlı olarak dolar yükselişe geçerken, siyasi olaylardan sonra dolar hız kesmeden yükselişine devam etmişti. Aynı zamanda parite etkisinden dolayı da, doların bu rekor seviyesindeki yükselişine devam ettiği öngörülüyor. Öte yandan Avrupa’daki krizler ve tüm siyasi gelişmeler, Euro para biriminin üzerindeki baskının artmasına neden oldu. Bu tarz koşullarda haliyle Euro ve doların paritesinin değer kaybetmesine sebep olan nedenlerden biri olarak gösteriliyor.

Borsa Olumsuz Etkilenir mi?

Birçok uzman doların güçlenmesini ve devlet tahvillerinin yükselmesini hisse senetleri açısından bir tehdit olarak algılamıyor. Özellikle geçmiş zamanlardaki veriler baz alınarak bu durumun bir tehdit unsuru olmadığı açıklanmış durumda.

Borsada doların etkisinin görülmemesi adına bazı durumlara dikkat çekiliyor. Özellikle Almanya konusunda yaşanan gerginlikler, ABD vize yasağı problemi, Türk varlıkları gibi pek çok konu çözüme kavuşturulursa o zaman doların yükselişinin borsa üzerinde kısa vadede bir etkisi olmayacağı kabul ediliyor. Bunun yanında yabancı yatırımcı sayısının artış göstermesinden sonra da, aynı şekilde borsa piyasasının bu alanda çok fazla etkilenmeyeceği düşünülen şeyler arasında bulunuyor.