free web hit counter
Doğru Yatırım İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru Yatırım İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım yaparak birikimlerinizi daha iyi bir şekilde değerlendirme kararı aldığınızda bazı konulara mutlaka dikkat etmelisiniz. Borsa veya forex piyasası fark etmeden işlemlerin kurallarını ve temel mantığını öğrenmeye bakmalısınız. Bu şekilde sahip olduğunuz birikimleri daha iyi bir şekilde değerlendirme fırsatı yakalarken, karşınıza çıkan çoğu riski de engellemiş olacaksınız.

Uzun Vadeli Yatırım Avantajlıdır

Özellikle 10 yıl ve fazlası olmak üzere uzun vadeli yatırımların daha avantajlı olduğu biliniyor. Bu yatırım türleri daha fazla kazanmanıza olanak sağlarken, aynı zamanda diğer vade türlerine göre daha risksiz olarak biliniyor. Bu nedenle gerçekten piyasaya hakim olan kişilerin tercihini uzun vadeli yatırımlardan yana yapması daha başarılı sonuçlar görmesine neden olacaktır. Doğru bir strateji ile yapılmış olan uzun vadeli yatırım türleri garantili olarak iyi sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. Tabi bunun için gerekli deneyime sahip olmalı ve risklerin nasıl yönetileceğini öğrenmeniz gerekir.

Duyguları Yatırıma Karıştırmamak

Ruh haline ve duygulara bağlı olarak yapılan yatırımların genel olarak başarısızlık ile sonuçlandığı bilinen şeyler arasındadır. Hangi piyasada işlem gerçekleştireceğinizden bağımsız olmak üzere mümkün olduğu kadar duyguları yatırıma karıştırmamanız gerekir. Bu sayede riskleri daha net bir şekilde görebilir ve gerekli işlemleri daha sorunsuz bir şekilde yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca yatırım uzmanları hırsın yatırım konusuna karıştırılmamasının daha çok kazandırabileceğine işaret ediyor.

Hisse Senetlerinde Kar Oranı Düşüktür

Hisse senetlerinde kar etme oranı diğer yatırım araçları ile kıyaslandığında biraz daha düşük olarak biliniyor. Bu durum aslında bilimsel olarak ortaya çıkarılan gerçeklerden biridir. Menkul kıymetler üzerindeki kar şansını tam olarak değerlendirememe nedenlerinden biri olarakta ön plana çıkan bir sorun halindedir.

Düşük Riskli Yatırım Seçin

Yatırımlarla ilgili diğer gerçeklerden biride düşük riskli olarak bilinen yatırım türlerinin garantili olarak iyi sonuç verdiğidir. Düşük bir getiriside olsa garanti olarak bir gelir elde edebilirsiniz. Yüksek bir riske sahip olan yatırım türlerinde ise kazanç oranı biraz daha fazla olacaktır. Özellikle yatırım piyasasından iyi bir gelir elde etmeyi düşünenlerin yüksek riskli olarak bilinen yatırım türlerine yönelmesi tavsiye edilir. Ancak bu alanda herkesin başarılı olabilmesi mümkün değildir. Mutlaka konu hakkında gerekli bir deneyim ve bilgi gerektiren durumlar arasında bulunur. Bu nedenle yatırım piyasasına yeni girmiş kişilerin düşük riskli yatırım piyasalarına yönelmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca kısa vadeli olarak yatırım yapmayı düşünen kişilerin karşısına daha fazla risk çıkmış olacaktır. Bu nedenle gerçekten tecrübeniz yoksa uzun vadeli yatırım türlerini tercih etmeniz sizin için daha mantıklı bir tercih halinde olacaktır.

Yatırımda Değişikliğe Gitmemek

Bir konuya başladığınız zaman yatırımın sonuna kadar bunu sürdürmeniz önemli bir durum olarak karşınıza çıkar. Eğer yatırım devam ederken tercihinizi değiştirirseniz büyük bir ihtimalle alandan zararlı bir şekilde çıkarsınız. Bu nedenle ani bir şekilde karar değiştirmemeli ve yatırım fikirlerinden tam olarak emin olmalısınız. Bu sayede birikimlerinizi daha iyi bir şekilde kullanabilme şansınız da oluşmuş olacaktır.

Başkasının İzlediği Yoldan Kaçınmak

Genel olarak yatırımcıların sıklıkla tekrar ettiği hatalardan biri başkalarının başarılı olduğu yol üzerinden başarılı olmayı istemektir. Aynı işlemler yapılarak bu alanda başarılı olmayı hayal edebilirler. Ancak konu sadece yanılgıdan ibaret olup başkalarının adımları üzerinde başarılı olabilmek kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle gerçekten iyi bir sonuç görmek isteyen yatırımcıların kendi stratejilerini belirlemesi ve buna uygun bir şekilde yoluna devam etmesi gerekir. Aksi halde her geçen gün bu alanda olumsuz durumların ortaya çıkması geç olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir