free web hit counter
Doğru Aracı Kurumu Bulmanız İçin Öneriler

Doğru Aracı Kurumu Bulmanız İçin Öneriler

Borsada iyi bir yatırım oluşturmak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler arasında doğru bir aracı kurum ile çalışmak vardır. Yasal faaliyette olan bir aracı kurumla çalışmanız yatırımı sağlıklı bir şekilde yönetebilmeniz için çok önemlidir. Belirli kriterleri göz önünde bulundurarak bu alanda daha memnun edici sonuçlar ortaya çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda borsadaki işlemleri gerçekleştirebilmek için bir banka ile anlaşmaya da varabilirsiniz. Ancak öncelikli olarak borsa piyasasında yerinizi almak için banka mı yoksa aracı kurum mu seçeceğinize karar vermeniz gerekir.

Şimdi sizin için en iyisi olacak aracı kurumu bulabilmeniz için dikkat etmeniz gereken noktalara birlikte gözatalım:

Yasal Faaliyetler Göstermesi

Seçeceğiniz aracı kurumun mutlaka yasal bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor olması gerekir. İlk olarak aracı kurumda aramanız gereken kural budur. Eğer yanlış bir aracı kurumla anlaşırsanız birikimleriniz büyük oranda zarar görebilir ve dolandırıcılık vakaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yasal kurumlar ise belirli aralıklarla düzenlenen bu işi yasal olarak yapan yerler halindedir. Eğer uygunsuz bir şekilde çalışma tespit edilirse bu kurumlara cezai yaptırımlar uygulanır. Bunun yanında aracı kurum olabilmek için gerekli olan şeye sahip olmayan kurumlarla da çalışmanız kesinlikle önerilmez. Mutlaka aracı kurumun bir lisansa sahip olup olmadığını sorgulamanız ve lisanssız olan yerlerden de mutlaka uzak durmanız gerekir.

Komisyon Oranlarını Öğrenin

Borsada ve forex piyasalarında rol alan aracı kurumlarla çalışmak belli bir komisyon ve işlem ücretine tabidir. Seçiminizi yapmadan hemen önceki süreçte bu oranları öğrenmeli ve sizin için tam olarak uygun olduğuna karar vermelisiniz. Bu ücrette belirli bir kurum tarafından yönetilmediğinden dolayı kurumdan kuruma farklılıklar ortaya çıkabilir. Bazılarında bu oldukça fahiş fiyatlarda uygulanırken, bazılarında ise komisyon ve işlem ücreti biraz daha düşük fiyatlarda olmaktadır. Bu nedenle doğru bir piyasa araştırması yaparak daha ucuz koşullar ortaya çıkaracak olan aracı kurumlarla çalışmaya başlayabilirsiniz.

Eğer bu oranlar gerçekten yüksek olursa bu durum haliyle kar durumunu da yakından etkileyecek sorunlar arasında olacaktır. Yani normal şartlar altında 5 kar elde etme gibi bir olanak varken, bu komisyon ve işlem ücretlerinden kaynaklı olarak kar oranı 3’e düşebilir.

Sözleşme Ayrıntılarını Okuyun

Aracı kurumla anlaşma sağlamadan önce önünüze bir sözleşme gelecektir. Bu sözleşmede aracı kurumla yapılan tüm anlaşmanın detayları açık bir şekilde görülebilir. Sözleşmeleri detaylı bir şekilde okumaz ve gerekli olanları bilmeden bu alana giriş yaparsanız belkide bir zararla karşı karşıya kalmanız olası olabilir. Daha sonradan hukuki anlamda bir sıkıntı yaşamamak ve bu anlamda memnun edici sonuçlar alabilmeniz adına bu sözleşmenin mutlaka detaylarını öğrenmeye bakmalısınız.

Aracı Kurumun Sunmuş Olduğu İmkanlar

Bilindiği gibi internet yolunu kullanarak borsa işlemleri oldukça kolay ve hızlı bir şekilde devam edebilir. Özellikle aracı kurumların sunmuş olduğu bazı özellikleri kullanarak bu alanda biraz daha iyi bir sonuç görebilmek her zaman mümkün olacaktır. Ancak aracı kurumdan kaynaklı olarak altyapının yetersiz bir seviyede olması gelişmiş özelliklerin burada olmaması gibi sıkıntılar yatırımcıların uzun zamanlı olarak şikayet ettiği konular arasında olabilir. Bu nedenle ilk olarak aracı kurum tarafından sunulan olanakları inceleme altına alarak bu şekilde anlaşmaya varmanız daha doğru bir sonucun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Aynı zamanda bu süreç içinde yazılımların ne kadar güvenilir olduğunu sorgulama altına alabilir ve yatırımlarınızı nasıl bir alanda değerlendirdiğinizi tam olarak görebilirsiniz. Yani aslında aracı kurum seçmeden önceki süreç oldukça önemli ve araştırılması gereken bir süreç olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir