free web hit counter
Borsaya Nasıl Başlanır?

Borsaya Nasıl Başlanır?

Günümüzün en çok rağbet gören sektörlerinden biri haline gelen borsa piyasasına giriş için bazı konulara dikkat edilmesi şarttır. Özellikle borsada başarılı olmak ve bunu uzun vadeye yayabilmek için, doğru strateji ve analizlerle yola başlamaya önem vermelisiniz. Peki borsaya yeni giriş yapmış biri bu alanda nasıl hareket etmeli? Tüm detaylar yazımızda..

Temel Piyasa Bilgisi Edinmeli

Borsa piyasasının gelecek zamanlarını görebilmek adına, mutlaka piyasadaki temel bilgilere sahip olmanız gerekiyor. İlk olarak bu alanda öğrenilmesi gereken konular ise, borsa açılış ve kapanış saatleri, endeksler, işlemler ve diğer borsa kavramlarıdır. Ancak temel seviyede piyasadaki bütün riskleri görebileceğiniz konuların tümünü bildiğinizden yüzde yüz emin olmalısınız.

Analiz Yapmayı Öğrenmeli

Doğru hisse senedini bulabilmek için, borsa piyasasında kullanmanız gereken iki farklı analiz türü vardır. Teknik ve temel analiz türleri üzerinden doğru hisse senedini bulmaya başlayabilirsiniz. Özellikle bu konuda gerçekten iyi bir profil çizmek isteyen kişiler, mutlaka iki analiz tekniğine de tam olarak hakim olmalıdır. Bu alandaki bilgi eksikliklerinin düzenli olarak takip edilmesi ve gerektiği yerde danışmanlık hizmeti almaktan çekinmemeniz gerekir. Zira ancak bu adımlara dikkat ettiğinizde, borsada gerçekten başarılı bir profil çizmeye başlayabilirsiniz.

Güncel Piyasa Takibi Yapılmalı

Borsada başarılı olmak için mutlaka güncel piyasa takibini yapmaya özen göstermelidir. Farklı bir ülkede yaşıyorsanız, o ülkenin borsa piyasasını anlık bir şekilde takip etmeniz başarıyı getirecektir. Bunun yanında sadece anlık piyasa takibi değil, ülkenin gündemini ilgilendiren tüm konuları takip etmeniz gerekiyor. Özellikle siyasi ve ekonomik haberlere karşı uyanık davranmak, borsanın en önemli detaylarından biri olarak bulunuyor.

Mutlaka Strateji Oluşturmalı

Aslında sadece borsa piyasası için değil, tüm piyasaları ilgilendirecek şekilde bir strateji konusu her zaman vardır. Yatırımcıların kendilerine ait bir planının olması bu alanda meydana gelecek riskleri minimum düzeye indirebilir. İyi bir profil oluşturabilmek adına, gerekli yerde doğru stratejiyle kayıplar almayacağınız bir yatırım planı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Mantıklı Hareket Etmek

Borsa yatırımcısının en fazla düştüğü hatalar arasında konuya duygusal olarak yaklaşmak vardır. Aslında borsa piyasasında duygularla hareket etmek, kaybetmenizin ilk adımlarından biri haline gelebilir. Daima mantığıyla yola çıkan bir yatırımcının doğru stratejiyle hareket ettiğinde, başarılı olabileceğini unutmamanız gerekiyor.

Mutlaka Pratik Yapın

Bugüne kadar borsa ile öğrendiğiniz tüm bilgileri hayata geçirerek bu şekilde konuyu daha net bir şekilde öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bunun için aracı bir kuruluştan bir hesap açmanız ve gerçek parayla borsa piyasasına giriş yapmanız oldukça doğru bir hamle olacaktır.  Özellikle daha tecrübe olmadan büyük paralarla borsa piyasasında yer almak kesinlikle doğru bir fikir değildir. Bu nedenle daha küçük meblağlar üzerinden bu alanı seçebilir veya demo hesapları üzerinden borsaya giriş yapabilirsiniz. Demo hesaplar üzerinden sanal paralar yardımıyla işlem yapmanız mümkün olacaktır. Özellikle alana iyi bir başlangıç yapmak ve risk almamak isteyen kişilere bu yöntem tavsiye edilir.

Danışmana Yönelin

Eğer gerçekten tek başınıza bu piyasada hareket etmekten zorluk çekiyorsanız ve konuyu derinlemesine öğrenemediğinizden yakınıyorsanız, danışman tutarak yolunuza devam edebilirsiniz. Danışmanlık hizmetini belirli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Ancak borsayı öğrenmek konusunda daha ucuz bir yöntem arayanlar için, seminerler veya toplu eğitimler doğru bir seçenek olacaktır. Özellikle Türkiye’de borsa konusunda bu örneklere çok fazla rastlamak mümkün olur. Bu nedenle ucuz bir şekilde de borsayı derinlemesine şekilde öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bu adımlara bağlı olarak borsayı öğrenmek mümkün olurken, yatırımcılar yüz güldüren sonuçlar alabilir.