free web hit counter
Borsadan Zengin Olmak Mümkün mü?

Borsadan Zengin Olmak Mümkün mü?

Borsada başarı elde etmek için belli kriterlere dikkat edilmesi öneriliyor. Bilinçli ve kararlı bir şekilde borsada yerini alan kişilerin ise zengin olabilme ihtimali biraz daha artıyor. Borsadan aynı şekilde para kazanılırken, yine aynı oranlarda para kaybetme riski her zaman bulunur. Ancak kazanç oranınız kayıp oranlarınıza göre biraz daha fazla bulunuyorsa, bu durumda da yine kazanmışsınız demektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise kayıpların tam olarak nedenlerinin araştırılması ve risklerin değerlendirilmesi için harekete geçmektir. Özellikle var olan kayıpların en küçük değerlerine indirilmesi açısından araştırma dönemine girmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Borsada başarılı olan kişilerin genel olarak uzun vadeli yatırım türünü tercih ettiği görülüyor. Ayrıca bu kişiler borsa üzerinde yapmış oldukları işlemlerde son derece kararlı ve sabırlı bir şekilde işlem yapmayı tercih ediyor. Durumların bu şekilde olması ise, haliyle yatırımcılara uzun vadede bir kazanç getiriyor. Borsada kısa vadeli yatırımlar ise, diğerlerine nazaran biraz daha az kazanç getirmektedir. Piyasadaki dalgalanma durumlarının en çok etkilediği kişiler kısa vadeli yatırımlar yapanlardır. Özellikle bu kişiler konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilse, bu durum onları daha fazla etkileyerek birikimlerinin zarar görmesine neden olabilir. Eğer gerçekten yatırımcı kısa vadeli olarak borsa yatırımı yapmak istiyorsa, o zaman dalgalanma durumlarına neden olan etkileri iyi bir şekilde öğrenerek işe başlamalıdır.

Borsadan Kazanç Elde Etmek İçin Bunlara Dikkat

  • Diğer yatırımcıların yapmış olduğu işlemleri taklit etmek bu konuda size daha çok zarar getirecektir. Tamamen kendi stratejilerinizi yaratmalı ve buna uygun bir şekilde davranmalısınız.
  • Karara varabilmek için ilk olarak iyi bir araştırma sürecinden geçmeniz gerkiyor. Aceleci olmamanız bu konuda kazanç elde etmek için en çok önerilen durumlardan biridir.
  • Pozisyonun ne zaman sonlanacağına dair kararı doğru bir şekilde vermeniz gerekiyor.
  • Riskleri mutlaka değerlendirme altına almalısınız. Uzun süre boyunca bu konu hakkında kafa yorarak buna göre işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir.
  • Azim ve kararlılık sayesinde karşınıza çıkan her türlü olumsuz durumu ortadan kaldırabileceğinize emin olmalısınız.
  • Borsada işlem yapacağınız paranın borç olması özellikle kaçınılması gereken durumlar arasında sayılıyor. Uzmanlar borç alarak borsaya girmek konusunda kişileri sert bir şekilde uyarırken bu durumun yarardan çok zarar getireceğini belirtiyor. Özellikle kredi ve kredi kartlarının varlığıyla da kazanç elde edebilmek mümkün değildir.

Borsadan Para Kazanmak İçin Gerekli Olan Psikoloji

Borsada aynı zamanda psikoloji konusuda bir hayli büyük bir öneme sahiptir. Kendinizi psikolojik anlamda bu piyasaya hazırlamanız ve gerekli motivasyona sahip olmanız gerekir. Ancak buraya çok büyük bir beklentiniz olarak başlamanız borsacılar tarafından önerilmeyen durumlar arasında sayılır. Kaybetmeye de kazanmak kadar hazırlıklı olmanız gerekir. Herhangi bir kayıp durumu oluştuğunda ise, bununla nasıl başa çıkabileceğinizi bilmeniz ve bundan sonraki adımda bunlara dikkat etmeniz lazımdır. Hataların tam olarak sebebini bularak bu piyasadaki kazanç miktarını arttırabilmenin önünü açabilirsiniz.

Hataların tam olarak önüne geçmeden çok büyük yatırım planı yapmanız önerilmez. Bu zamanlarda minimum düzeylerde yatırım planı oluşturmanız daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Bu sayede kaybettiğinizde çok büyük oranda bu konunun size bir getirisi olmaz. Öte yandan stresli bir yaklaşım tipiyle bu konuda bir yere varılamayacağını borsacılar sıklıkla dile getirmektedir. Bunun yerine daha sabırlı ve tembihli bir şekilde işlem yapmanız başarıyı getirmenize neden olur. Çabuk vazgeçen ve çok çabuk piyasadan kopma eğilimi bulunan kişilerin bu alanda yüzünün gülmesi ise mümkün değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir