free web hit counter
Borsada Yatırım Yapılacak Sektörler

Borsada Yatırım Yapılacak Sektörler

Borsada yatırım yapmak çoğunluğun düşündüğü gibi hisse senedi alıp satmak üzerine olan bir konu değildir. Şirkete ve sektöre yatırım yaparak borsa piyasasında var olabilirsiniz. Gelecekte getiri sağlaması ve düzenli gelir elde etmeniz açısından bu yöntem ideal olacaktır. Bu nedenle borsa piyasasında gerçekten iyi bir araştırma yapılarak bu alanda yatırıma başlamak gerekir. Hisse senedi seçimi yapıldığı sırada en çok üzerinde düşünülmesi gereken konu ise sektörün popülerliği olmaktadır. Yani eskimiş ve modası geçmiş bir sektöre yatırım yapmayı düşünmek bu konuda yanlış tercihler halinde olacaktır. Canlılığını kaybetmemiş bir sektöre yatırım yapmak uzun vadeli olarak bu alandan gelir elde etmenize neden olur. Bu nedenle hisse senedi seçimi yaparken bu konuları dikkate alarak konu hakkında geniş kapsamlı bir şekilde düşünmeniz yeterli olacaktır.

Sektör seçimini düzgün bir şekilde yapabilmeniz için gözünüzü dört açmanız gerekir. Sektörel gelişmeleri yakından takip ederek gelecek hakkında öngörüye sahip olmanız gerekiyor. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse konunun biraz daha net bir şekilde anlaşılmasını sağlayabiliriz. Şu anda teknoloji sektörlerinin en parlak dönemlerini yaşadığı bir zamandayız. Yatırımlarınızı daha çok bu sektörlere yönelik yaptığınızda gelecekte umduğunuz şekilde bir başarı elde edebilmeniz mümkün olacaktır. Borsada sektör seçimi yapabilmek için yatırımcıların iyi bir okuma alışkanlığına sahip olması gerekir. Aynı zamanda yatırımcıların sürekli olarak kendini geliştirmesi, sürekli olarak bir şeyler öğrenmesi ve ufkunu genişletmesi bu konuda öğütlenen durumlar arasında bulunur. İlginizi çeken sektörler hakkında sürekli olarak öğrenmeyi elden bırakmamalı ve buna ek olarak sektörel gelişmeleri yakından takip etmeye bakmalısınız. Geleceği parlak olarak tanımlanan çok fazla sektör bulunur. Bunların arasında teknoloji, otomotiv gibi sektörlerde yer almaktadır. Zira bu sektörlerin geleceği biraz daha belirgin olurken bu alanlarda yatırım biraz daha korkmadan yapılabilir. Bunun yanında şirketler hakkında bilgi sahibi olmalı ve şirketin geçmiş başarılarını ve kayıplarını yakından izlemeye gayret göstermelisiniz.

Borsada Kazandıran Sektörler

Borsada en çok kazandıran ve geleceği olan sektörlere baktığımızda ise birkaç sektörün daha çok ön planda olduğunu görüyoruz. Bankacılık, çimento, gayrimenkul, beyaz eşya sektörü, otomotiv, perakende gibi sektörler her daim revaçta olan ve kazandıran sektörler arasında bulunur. Bunun yanında kazandıran şirketler arasında ise Arçelik, Tofaş, Migros, Garanti Bankası, Akbank, Türk Telekom, Çimşa, Şişecam, Bizim Toptan gibi isimler yer almaktadır.

Borsa İstanbul’da son dönemlerde yabancı yatırımcı oranını da yükselmeye devam ediyor. Durumun bu şekilde olması ise döviz ticaretinde bazı değişimlerin olmasına neden olabiliyor. Bu nedenle tek bir konu üzerinden yatırım yapmamak uygun olacaktır. Sektörel değişimler veya hisse senedine ilişkin performansları göz önüne alarak bu şekilde bir seçim yapmanız gerekir. Borsa hakkındaki tüm konuları detaylı bir şekilde ele alarak ve vade seçeneklerini de göz önüne alarak iyi bir araştırmanın sonrasında portföyünüzü oluşturmanız doğru olacaktır.

Son olarak uzmanlar tarafından geleceği çok parlak olarak gösterilen sektörlere yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Bunun yanında ilgi alanınız üzerinden bir yatırım planı oluşturduğunuzda da aynı şekilde başarıya ulaşma oranınız çok fazla olacaktır. Anlamadığınız ve iyi bir şekilde bilgi sahibi olmadığınız sektörlere giriş yapmanız çok risklidir. Zira meydana gelen gelişimleri görebilmek için büyük bir emek ortaya çıkarmanız gerekir. Aynı zamanda kendinizi bu süreç içinde çok fazla baskı altında hissedebilir ve biraz daha zorlandığınızı görebilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı ilgi olanınız olan ve konu hakkında her daim gelişebileceğiniz bir konuda karar kılmanız daha mantıklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir