free web hit counter
Borsada Yatırım İçin Ne Kadar Biriktirmeli?

Borsada Yatırım İçin Ne Kadar Biriktirmeli?

Borsada yatırım konusunu düşünen herkes bu piyasaya kaç TL üzerinden girilmesi gerektiğini merak ediyor. Borsada yatırıma başlayabilmek adına birikim tutarının önemi olmayıp her türlü tutar üzerinden borsadaki yerinizi alabilirsiniz. Zira bu piyasada önemli olan konu borsadan beklentinizin ne şekilde olduğudur. Borsadaki kazancınızı arttırabilmek açısından stratejiye önem vermeli ve bunlara bağlı olarak gerekli adımları atmalısınız. Strateji olmadan bu alanda hareket etmek ise, alandaki riski arttırmaya neden olurken bu işten aslında zararlı çıkmanıza neden olabilir. Bu yolda istikrarlı davranarak tam olarak amacınızı belirlemeli ve bu amaca bağlı olarak yola çıkmalısınız.

Borsada yatırım yapabilmek adına kullanacağınız tutar kredi veya borç gibi geri ödemek için kullanılan paradan seçilmemelidir. Eğer teminat üzerine borsa piyasasına girip üstüne bu parayı kaybederseniz kendinizi oldukça kötü bir durumun içinde bulabilirsiniz. Bunu yaşamamak için mutlaka yatırım konusunda değerlendirmek istediğiniz bir parayı kullanmalısınız. Bu birikimi iki aylık dönemin içinde biriktirebilmeniz mümkün olacaktır. Geleceğe yönelik maddi anlamda telaş içindeyseniz o zaman tercihinizi tasarruf yapmaktan kullanmanız daha iyi olacaktır. Yani elinizde bulunan paranın bir kısmını borsada yatırım yapmak için değerlendirirken, bir kısmını ise sadece gelecek zamanlardaki kötü durumlara yönelik bir nevi önlem amacıyla biriktirmeyi tercih edebilirsiniz.

Biriktirdiğim Parayı Kaybeder miyim?

Kişilerin bu alandaki en büyük soru işaretlerinden biride biriktirilen parayı kaybetme gibi durumlardır. Zira zahmetli bir şekilde biriktirilen paranın kaybedilmesi oldukça sinir bozan bir durumdur. Aslında borsa piyasası içinde bu tarz bir duruma düşmeniz mümkün olduğunu belirtmek gerekiyor. Ancak bu riski engellemekte yine tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Bilinçli bir yatırımcı olduğunuz takdirde bu piyasa içinde kayıpla karşılaşmadan işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Tabi ki sıfır kayıpla maksimum kazanç elde etmek gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece kayıpları minimum değerde tutarak kazançlarınızı katlamayı düşünebilirsiniz. Bu ise bilgi birikimi, deneyim ve gerekli strateji ile yapılabilecek zamana bağlı gelişebilen bir durumdur. Yani her anlamda iyi bir yatırımcı olmanız  ve buna uygun olarak hareket etmeniz lazımdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir