free web hit counter
Borsada Tehlikeden Kurtulmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsada Tehlikeden Kurtulmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsa piyasasında güvenli bir şekilde yatırımları oluşturmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle bunları sürekli olarak sağlayan kişilerin daha güvenilir bir yatırım oluşturduğu bilinen şeyler arasındadır. Borsada iyi bir sonuç görmek için kendinize uygun olan yatırım stilini geliştirmeye çalışmalısınız. Bundan sonraki aşamada ise gerekli adımları sağlayarak paranızı korumaya başlayabilir ve risk düzeyini biraz daha düşürebilirsiniz.

Yatırım Yaparken Panik Yapmamaya Çalışın

Borsada iyi bir şekilde yatırım yapmanın en önemli noktalarından biri sakin bir şekilde acele etmeden yatırım yapmaya çalışmaktır. Aceleci ve telaşlı bir şekilde bu alanda işlem yapmaya çalışmak bazı hatalar almanıza neden olabilir. Özellikle bu aşamadan sonra beklemediğiniz konularla karşı karşıya kalabilir ve büyük bir kayıp alabilirsiniz. Bu nedenle borsa piyasasında alım ve satım işlemine girişmeden hemen önce sakin olmaya bakmalı ve olayın tüm noktalarını gözden geçirdiğinize emin olmalısınız. Borsada kararsız davranmanız ve nasıl bir yol izleyeceğinizi tam olarak bilmemeniz size başarı getirmez. Eğer ortaya çıkan fiyat hareketlerine sürekli olarak tepki gösteriyorsanız bu durumu silebilmek için mümkün olduğu kadar yatırım yapmamalı ve piyasalardan uzak durmalısınız. Bu konuyu öğrendikten sonra ise yeniden yatırım piyasasındaki yerinizi almaya bakabilirsiniz.

Bu Alanda Çok Fazla Yatırım Yapmayın

Borsada çok sayıda yatırım yapmak ve uzun zamanlı olarak buna devam etmek yeteneğinizin körelmesine neden olacak sorunlardan biridir. Bunun yanında bu kararlarınızdan dolayı belkide geri alınması mümkün olmayan hatalar yapabilirsiniz. Bu nedenle fazla yatırım yapmadan sadece ilgi odağınız olan konular üzerine yoğunlaşmak her daim iyisidir. Bu sayede yatırımları daha net bir şekilde takip edebilir ve riskleri de daha çabuk bir şekilde görebilirsiniz. Bu durum aynı zamanda kazanç oranlarının da artmasına neden olacak çalışmalar arasında bulunacaktır.

Hisse Senedi Performanslarına Odaklanmayın

Hisse senedi fiyatlarında görülen artışlar her daim iyi bir yatırım yapılacağı anlamına gelmez. Bu nedenle sadece bunlara bakarak yatırım yapmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Piyasalarda var olan fiyatları yorumlama biçiminde gelişme katederek olayları da yakından takip etmeye çalışarak bu şekilde alacağınız hisseye karar verebilirsiniz. Bu alanda büyük kayıplarla karşı karşıya gelmemek ve memnun edici sonuçlar görmeniz adına mutlaka bu adıma dikkat etmeniz gerekir.

 Masrafları Gündeme Alın

Borsada aracı kurumlara ödenen komisyon ücreti ve vergileri de mutlaka dikkate almanız gerekir. Aracı kurumu seçmeden hemen önce komisyon ücretlerini dikkate almalı ve bunlar hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız. Bundan sonraki adımda ise fiyatları da göz önünde bulundurarak bunların arasından bir seçim yapmak için kolları sıvayabilirsiniz. Uzun vadeli yatırımlar için bu vergi ve komisyonlar düşük ücrette bulunurken kısa vadeli olarak yapılacak olan yatırımlarda ise yorucu bir hale gelebilir. Bu nedenle bunları hesap ederek bir karara varmanız oldukça doğru olacaktır.

Portföy Durumuna Dikkat Edin

Borsada iyi bir yatırım meydana getirmek istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken durumlardan biri portföy olmaktadır Özellikle iyi ve dengeli bir portföyün oluşturulması bu konuda oldukça önemlidir. Risklerin kontrol altına alınmasını sağlamalı ve maksimum kazanç elde etmek için bir portföy belirlemelisiniz. Tabi bunların seçimi için en çok dikkat edilmesi gereken konu kendi ilgi alanlarınız olmaktadır. Kendi ilgi alanlarınızı ciddiye alarak bir portföy hazırlamanız bu alanda daha iyi bir sonuç görmenize neden olur. Üstelik bunları daha keyifli bir şekilde yönetmeye başlayabilir ve takibini de yine aynı şekilde yapmaya devam edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir