free web hit counter
Borsada Kazanmanın Yolları

Borsada Kazanmanın Yolları

Birikimlerinizi gerçekten iyi bir şekilde değerlendirdiğinizde oldukça yüksek bir kazanç elde ederken, bilinçsiz bir şekilde yapılan birikim değerlendirmesi oldukça zararlı sonuçları peşinde getirecektir. Günümüzde borsa piyasasının internet yolu ile rahat bir şekilde kullanılabilmesi mümkündür. Yatırımcılar bu yollar üzerinden oldukça kolay bir şekilde yatırıma başlarken, neden kaybettikleri üzerinde durmayı çok fazla sevmezler. İlerleyen zamanlarda durumların bu şekilde devam etmesi ise, kişileri borsa piyasasına ister istemez küstürmeye başlayacaktır.

Özellikle aşağıdaki kurallara göre bu oyuna devam etmek uzun vadede kazançlarınızı arttırmaya işaret edecektir. İşte borsa piyasasında kişilerin izlemesi gereken o yollar:

Borsada Kazanmak İçin Ne Yapmalı?

Bu alan içinde gerçekten bilgi sahibi olmayan kişilerin kaybetmesi sürpriz değildir. Pek çok değişkene bağlı olan piyasada bu değişkenleri tam olarak bilmeniz gerekir. Borsada işlem yapmak ve ticaret arasında herhangi bir fark olmadığından dolayı ticaretini sağlayacağınız ürünün özelliklerini tam olarak bilmeniz gerekir.

Ünlü yatırımcılar borsada başarıyı yakalamak için kişilere anladığı işlemlere girmesi tavsiye eder. Özellikle piyasayı anlamalı ve daha sonra gerekli yatırım araçlarını iyi bir şekilde tanımalısınız. Yüksek kazanç sağladığını düşündüğünüz bir yatırım aracına sırf kulaktan dolma bilgilerle yüksek bir yatırım yaparsanız, o zaman bu alanda kaybetme riskiniz daha büyük olacaktır. Borsa yatırımcıların sıklıkla tekrar ettiği ve çoğunlukla yanılgıya düştüğü en çok ben bilirim sözünü bir kenara bırakarak bu alanda gerçekçi kararlar almanız lazımdır. Özellikle kendi egosuna yenilerek bu alanda oldukça büyük riskler almış ve büyük zararlara uğramış çok fazla yatırımcının olduğu biliniyor.

Borsada Neden Kaybediyorum?

Borsada en çok kaybetme nedeni ise belirli bir plana göre hareket edilmemesidir. Gerekli olan analizleri yapmadan önce alım satım işlemi başlatmamalı ve emin olmadığınız adımları atmamalısınız. Bu oluşan stres nedeniyle paranızı kaybetmeniz kaçınılmaz bir hal alabilir. Özellikle korkulu, stresli ve endişeli anlarda mümkün olduğu kadar işlem yapmaktan kaçınmak sağlıklı bir karar olacaktır. Böylelikle oluşacak büyük kaybın önüne geçmiş olursunuz.

Öte yandan analiz konusuda borsa piyasasında önemli durumlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Kendi analizinizi yapmak yerine hazır olan analizlerden yararlanmak bu alandaki hatalı adımlardan biridir. Zira her yatırımcının bakış açısı birbirinden farklıdır. Farklı fikirler oluşacağından dolayı borsada kaybetmek biraz daha ihtimal olarak artar. Bu alandaki en kazançlı durum ise, iyi şirketlere ve hisselere yatırım yapmaktır. Daha sonra hisseler yükselince bunların satışını gerçekleştirerek kar elde etmeye başlayabilirsiniz.

Tabi sürekli yükselişte olan bir hisse senedini görerek sadece buna yatırım yapmak bu alanda büyük bir zarara girmeye neden olabilir. Bir hisse senedinin hiçbir durumdan etkilenmeden sürekli olarak yükselişine devam etmesi bir spekülatör belirtisidir. Bu tarz durumlara bağlanmak yerine büyük şirketlerin kar durumların inceleyerek bunlara yatırım yapmak daha mantıklı bir karar olacaktır.

Ekonomik kriz, doğal afetler gibi durumlarda borsanın düşmesinden sonra eğer elinizdeki hisseyi satmazsanız o zaman büyük bir kayıp yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bu tarz durumları gördükten sonra geç kalmadan hisseleri satmalı ve daha sonraki süreçte sabırla beklemeniz lazımdır. Bu durumun dışında gelişen yükselişlerin veya ani düşüşlerin ise anormal durumlara bağlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir spekülatörün sözlerine inanmak pişman olmanıza neden olabilir. Birçok yatırımcı bu tarz durulara inandıklarından dolayı işlem yapmış ve büyük bir pişmanlık içine girmişlerdir. Bu nedenle gerçek bir araştırma sürecinden geçmeden borsa piyasasında işlem yapmamanız tavsiye edilir. Yalnızca güvenilir olduğuna ikna olduğunuz adımları atmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir