free web hit counter
Borsada Kayıpla Karşılaşmamak İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Borsada Kayıpla Karşılaşmamak İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Borsa piyasasında yapılan işlemler bir ticaret halinde devam etmektedir. Bu alanda herkesin ticaret yapması zor olurken ticaret zekasına sahip olmayan kişiler kayıplarla karşı karşıya kalabilirler. Özellikle yatırım için piyasayı çok iyi tanımak ve una uygun bir şekilde davranmak bir süre sonra başarılı sonuçlar görmenize neden olacaktır. Piyasada iyi sonuçlar görebilmek adına öncelikli olarak yatırım araçlarını tanımaya başlamalı ve borsanın temel mantığını öğrenmek için çaba göstermelisiniz.

Aşağıdaki adımlar size uzun vadede kazandıracak ve birikimlerinizi korumanıza yardımcı olacak adımlar arasında bulunur. Bu nedenle bunları hayata geçirmeye ve düzenli olarak devam ettirmeye özen göstermelisiniz:

Mutlaka Borsa Bilgisine Sahip Olun

Borsada batmamak birkaç adıma dikkat edildiği takdirde aslında kolaydır. Borsa deneyimi ve bilgisi edinmek bu piyasadaki risklerle başa çıkabilmenize neden olacak durumlar arasında bulunur. Borsa nedir, bu piyasada nasıl işlem yapılır, yatırım araçları nasıl kullanılır gibi konuların üzerinde uzun zaman boyunca durmalı ve mümkün olduğu kadar bu konularda her türlü detaya özen göstererek yola devam etmelisiniz.

Size Özel Stratejiler Üretin

Borsa piyasasında diğer önemli noktalardan biride kendi stratejilerinizi oluşturarak bu şekilde bosra piyasasında hareket etmeye çalışmaktır. Özellikle size tüyo veren kişilerden gelen bilgilere göre hareket etmemeniz ve mutlak kendinize uygun olan bir strateji planı oluşturmanız biraz daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede biraz daha risklerin önüne geçebilir ve tamamen kendinize özel bir plan üzerinden alandaki yerinizi almaya bakabilirsiniz. Birinden tüyo aldığınızda ise bu kişinin kendisinin piyasada ne kadar başarılı olduğunu sorgulamanız önemli konulardan biridir. Bunları sorgulamadan işlem gerçekleştirmeniz ise önerilmeyen konular arasında bulunur.

Sabırlı Olmaya Çalışın

Borsada aç gözlü ve hırslı bir şekilde hareket etmek birikimlerinizin kısa bir süre sonra elinizden uçmasına neden olabilir. Küçük çaplı bir yatırım bile yapsanız bu durumun değişmediğine yine şahit olabilirsiniz. Bu nedenle alanda sabırlı bir şekilde yerinizi almalı ve hisseleri doğru bir şekilde araştırdıktan sonra satın almayı seçmelisiniz. Körü körüne hisseyi satın almak ise kayıpla karşılaşmanızın en büyük nedenlerinden biri haline gelecektir. Bu nedenle belirli adımları değerlendirme altına alarak bu şekilde hisse senedi almalı ve spekülatörlerin varlığını da düşünerek karar vermelisiniz.

Doğru Portföy Oluşturmak

Paranızı sadece tek bir yatırım aracına yöneltmeniz bu alanda yapılabilecek en büyük yanlışlardan biri olmaktadır. Özellikle bu alanda başarıyı yakalamak için mutlaka çeşitli yatırım araçlarında karar kılmalı ve bunlara göre yatırım için planınızı oluşturmalısınız. Piyasanın gerekliliğine uygun bir şekilde hareket etmemeniz ise batmanıza neden olabilecek durumlar arasında bulunur. Yatırım araçları üzerinden risk dağılımını sağlamanız paranızı korumanıza ve belkide tamamen batmanızın önüne geçebilecek durumlardan biri olacak şeyler arasında bulunacaktır.

Yatırım İçin Ayrılacak Bütçe

Yatırımcılara sıklıkla önerilen konular arasında ise yatırım için ayrılması planlanan bütçeye dikkat etmek vardır. Özellikle borç para üzerinden bu işe girişmek belki de alanda alınabilecek en kötü fikirlerden biridir. Tamamen kendinize ait olan borç veya kredi ile elde edilmemiş para ile biraz daha rahat bir şekilde yatırıma devam edebilirsiniz.

Mantıkla Hareket Edin

Yatırımcıların konu hakkında en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri sadece mantığa yönelerek hareket etmeye çalışmaktır. Yatırım piyasasında duygulara bağlı olarak hareket etmek uzun zamanlı olarak kaybetmenize neden olabilecek sorunlar arasında bulunur. Bu nedenle mümkün olduğu kadar duygulardan arınarak tam anlamıyla mantıklı bir şekilde hareket etmeniz başarılı sonuçlar görebilmenize neden olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir