free web hit counter
Borsada Kaybetmemek İçin Neler Yapmalı?

Borsada Kaybetmemek İçin Neler Yapmalı?

Borsaya büyük bir umutla girerek bu piyasada bütün birikimi kaybeden çok fazla insan vardır. Özellikle bu kişilerin dikkat etmediği ve diğerlerinin aksi yolda hareket ettiği konuların varlığı mevcuttur. Sizde aynı hatalara düşmemek ve borsadan yüksek kazançlarla ayrılmak için bu hatalara düşmemeye çalışmalısınız. Borsada ticaret yapmak zorunlu bir işlemdir. Herkes ticari zekaya sahip olmadığından dolayı konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmalı ve sıkı bir şekilde hazırlanarak piyasaya ilk adımınızı atmalısınız. Özellikle işlem gören araçları sürekli takip etmek ve borsayı a’dan z’ye öğrenmeye çalışmak konu hakkında mutlaka edinmeniz gereken tavır olmaktadır. Aşağıdaki yollar üzerinden oldukça iyi sonuçlar alabilir ve borsada tam olarak memnun kalacağınız sonuçları görmeye başlayabilirsiniz:

Yatırıma Başlamadan Borsa Bilgisi Edinin

Borsada batmamak aslında bazı adımlara dikkat edildiğinde kolaydır. Bu alanda başarılı olabilmek için sürekli piyasa hakkında yeni bir şeyler okumaya özen göstermelisiniz. Mümkün olduğu kadar bu konuya bol vakit ayırarak borsa bilgisini arttırmaya bakmalısınız. Borsada işlemler nasıl yapılır, kazançlı yatırım araçları nelerdir gibi konuları detaylı bir şekilde sorgulamanız yapmanız gereken ilk hamleler arasında bulunuyor. İşlemin mantığını öğrendikten sonra diğer konuların yoluna girmesi biraz daha basit olacaktır.

Kendinize Özel Teknikler Üretin

Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise tamamen kendinize özel stratejiler tasarlamanızdır. Borsada işlem yapan kişilerin ortak amacı para kazanmaktır. Ancak büyük bir hırsla sadece paraya yönelik işlem yapmaya çalışmak bu konuda en büyük hatalardan biridir. Stratejinizi hırsı bir kenara bırakarak mantıklı adımlar halinde oluşturmanız başarıya ulaşmanın en iyi yollarından biri olacaktır. Özellikle diğer dikkat etmeniz gereken konu ise sadece kendi başınıza belirli teknikler üretmeniz gerektiğidir. Başkalarının stratejileri ile bu alanda başarıyı elde etmek zor olurken, belki de bu kişiler sizinle hatalı konuları paylaşabilirler. Kişinin borsa bilgisinin iyi olmaması riski her daim vardır. Bu durumda ister istemez bir zarar meydana gelebilir.

Sabırlı Olmayı Mutlaka Öğrenin

Kısıtlı bir birikime sahip olsanız bile borsada oyunu kurallarına göre oynadığınızda kazanca geçebilirsiniz. Bunun için yapılması gereken şey her daim sabırlı olmak ve belirli bir mantık çerçevesi içinde harekete geçmektir. Açgözlü olmak, hırs, aceleci davranmak bu alanda sizi her daim hüsrana uğratacak şeyler arasındadır. Bir hisse senedi almadan önce ilk olarak borsa üzerinde bir araştırma yapmanız daha mantıklı olacaktır. Fiyat grafiklerinde küçük bir sıçrama gördüğünüzde buna körü körüne inanarak hisse senedi satın almaya kalkmamalısınız. Zira borsada spekülatörlerin varlığı her daim bulunur. Çok iyi bir şekilde tanımadığınız hisselerde var olan sıçramalar belki de bir spekülatör kaynaklı olabilir. Bu nedenle gerekli adımları sakince ve mantıklı bir çerçeve içinde atmanız bundan sonra kazançlarınızı arttırabilmeniz açısından çok önemlidir.

Birikimlerle Borsada Yer Almak

Son olarak yatırımcıların bu konuda dikkat etmesi gereken diğer konu ise, sadece kendine ait olan kazançla burada yer almasıdır. Bazen kişiler bir anlık hevesle borsanın kazançlı yapısını görerek çevresinden borç alıp bu piyasaya adımını atabiliyor. Durumun bu şekilde olması ise herhangi bir kayıpla karşılaşıldığında kişinin başını ağrıtmaktan öteye geçmiyor. Bu şekilde hem aileler çok zor durumda kalırken, hem de uzun zaman boyunca borç ödemek durumunda kalınıyor. Konunun böylesine olumsuz bir açıda devam etmemesi için, borç almadan sadece birikimleriniz üzerinden alandaki yerinizi almaya bakmalısınız. Aksi halde uzun zaman boyunca üstesinden gelmekte zorlanacağınız görüntülerin ortaya çıkması mümkün bir hale gelebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir