free web hit counter
Borsada Alan Seçimi

Borsada Alan Seçimi

Borsa’da yatırım yapmak sadece hisse senedi alıp satmaktan ibaret bir konu değildir. En basit anlam olarak bir hisse senedinin alınması sektöre ve şirkete bir anlamda yatırım yapmak demektir. Bir hisse senedine yatırım yapmış durumdaysanız gelecek zamanlarda bir getiri sağlayacağından gerçekten emin olmanız gerekir. Hisse senedi seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sektörün ne kadar popüler olduğudur. Gelecek zamanlarda modası geçmiş bir alana yatırım yapmak aslında bir risk almaya işaret eder. Çünkü popülaritesini kaybetmiş bir sektör iflasın eşiğinde olma sorunu yaşayacaktır. Bu nedenle yatırımcıların hisse senedi seçmeden hemen önce hangi alanlara doğru yatırım yapılacağını düşünmeleri gerekir.

Borsa’da Doğru Alan seçimi

Birikimlerinizi borsa üzerinde değerlendirmek İstediğiniz zaman şirket ve sektör konusuna karar vermelisiniz. Bu şekilde yatırım için harekete geçebilirsiniz. Şirket performansına bağlı olarak kazanç elde etmeniz mümkün bir hale gelecektir. Sektör bazında olumlu gelişmelerin meydana gelmesinden sonra hisse senetlerinde de artış yaşanacaktır. Sektör seçimi yapabilmek için yatırımcıların gözünü dört açması gerekir. Sektörel alandaki tüm gelişmeler takip edilmeli ve gelecek trendler hakkında fikir yürütmeye çalışmalısınız. örnek olarak her geçen gün teknoloji sektörü biraz daha popülerlik kazanırken bu alanı olan yatırımlar da aynı oranda kazandırmaya devam etmektedir.

Bu örneklere arttırmak mümkün olurken bu açıdan sektöre karar vererek kendi yatırımlarınızı seçmeniz gerekir. şirket sektör ve ekonomik açıdan tüm haberleri takip etmek bir yatırımcı açısından güzel fırsatların meydana gelmesin eve daha iyi fırsatları yakalanmasına sebep verir. Portföy oluştururken yalnızca duymuş olduğunuz haberlere göre iş yapmamaya çalışmalısınız. haberlerden elde ettiğiniz bilgilere göre kendi ellerinizin yaparak bu şekilde işinizi kolaylaştırmaya başlayabilirsiniz. Yani bu durumda bilgi birikimim ve borsa üzerindeki tecrübeniz oldukça önemli bir yapıya sahip olacaktır.

Borsada Yatırım Yapmak

Başarılı bir yatırımın sağlayabilmek açısından sürekli bir şeyler okumaya gayret göstermeniz gerekiyor. Buna göre borsa alanındaki ufkunuzu genişletmeye başlayarak gelecek zamanlarda ortaya çıkan tüm durumları daha önceden sevebilir ve buna uygun olarak sektör içinde hareket etmeye başlayabilirsiniz. Sektördeki başarılı borsacılar dan biri olan Jim Rogers, bu işten Başarılı bir şekilde çıkabilmek için yalnızca anladığını sektörlere göndermenizi tavsiye ediyor. Özellikle bir sektörün olumlu bir şekilde gelişme göstermesi ve diğer yatırımcılardan olumlu övgüler alması bu alana yöneleceğini anlamına gelmez. Özellikle sizin daha kolay yönetebileceğiniz ve bu alanda bilgi sahibi olduğumuz yerlere  yönelmeniz daha mantıklı bir hareket olacaktır. Genel olarak yılın başında öne çıkan tüm sektörler açıklanırken bu veriler yatırımcılar açısından önemli bilgiler halindedir. Bunları ele alarak ilgilenmiş olduğunuz sektörleri görebilir ve yatırım alanına bu şekilde karar verebilirsiniz.

Geleceği parlak olarak gösterilen çok sektör bulunur. örnek olarak otomatik sektöründe var olan tüm gelişmeler ve sektörün ne kadar parlak bir yapıya sahip olduğu az çok belli durumdadır. yine aynı şekilde teknoloji şirketleri için bu durum geçerli olup aynı gelecek yapısı bunlar içinde söz konusu olmaktadır. Özellikle bu tarz şirketlerden verim alabilmek için bazı durumlara dikkat etmek gerekir. Şirketin daha önceki zamanlarda yaşadığı performans durumu yükselişleri ve geleceğinin ne şekilde olacağı da yine yatırımcılar tarafından üzerinde düşünülmesi gereken konulardan biri olacaktır. sektörde son dönemin en çok öne çıkan sektörleri arasında havacılık Bilişim beyaz eşya otomatik gibi sektörlerin var olduğunu görüyoruz. Borsa İstanbul’da döviz yoğunluklu olarak işlemler devam ederken bazen sektörde beklenmedik değişiklikler yaşanabilir Bu nedenle tek bir konuda hisse senedi seçimi yapmamak önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir