free web hit counter
Borsa Nasıl İşler?

Borsa Nasıl İşler?

Borsaya Giriş

Borsa genel olarak oldukça makul bir yatırım alanı olarak biliniyor. Özellikle sistemin çalışma prensibinin tam olarak anlaşılması, bu alanda daha iyi bir kazanca ulaşılmasına neden olur. Belki de tarihin en kazançlı yatırım yollarından biri olan borsa, uzun vadeli kazanç elde etmek isteyen kişilerin tercih etmesi gereken bir yöntem olarak ön plana çıkıyor.

Genel olarak bazı yatırımcılar borsa konusunu riskli bulsa da, bu sistemin bir parçası haline geldiklerinde herhangi bir zorluğun var olmadığını çok net bir şekilde görebilirler. Bu yazımızda borsadan nasıl para kazanılır hisse senetlerinden nasıl para kazanılır gibi en çok merak edilen konulara değinmeye çalışacağız.

Borsa Dev Bir Pazardır

Borsaya giren kişilerin ilk olarak akıllarında yer etmesi gereken kavram, borsanın büyük bir pazardan ibaret olduğudur. Bu mantık üzerinden hisse senetleri alınıp satılır. Paylar halinde hakları temsil eden hisse senetleri, şirketlerdeki paylara tekabül edecektir. Bir şirkete dair bir hisse senedi aldığınızda, şirketin belirli bir kısmını da satın almış olursunuz. Yani hisse senedi aldığınız şirkete ortak sayılmış olursunuz.

Halka Arz İşlemleri

Günümüzde sıklıkla duyduğumuz tabirlerin başında halka arz işlemleri geliyor. Bu işlemin var olmasının nedeni ise, şirketin o anki ihtiyaç duyduğu maddiyattır. Bu amacın dışında farklı pazarlara ulaşmak, büyümek, yeni projeler gibi pek çok hedefe bağlı olarak şirket halka arzı duyurabilir. Şirket bu işlem sırasında para toplamayı sürdürürken, şirketin hisseleride başta Borsa İstanbul olmak üzere çeşitli borsa pazarlarında yatırımcısını bekler.

Borsa Alışverişinin Mantığı

Borsa alışverişlerinin nasıl yapıldığı ve ne şekilde ilerlediği de yine yatırımcılarının en çok araştırdığı konuların başında geliyor. Basit bir alışveriş üzerine kurulu olan hisse alım satımı herkesin rahatlıkla yapabileceği bir mantığa sahiptir. Hisse alım satım işlemleri için bir satıcı ve alıcının mutlaka olması gerekir. Elinizdeki hisse senetlerinin tümü satıldığında, bu bir kişi tarafından hisselerinizin satın alındığı anlamına gelecektir. Bunun tam tersi durumunda da, yine bir satıcıdan hisseyi alacağınız anlamına gelecektir.

Hisse Senedi Alıp Satma Zamanı

Hisse senedi alıp satmanın genel olarak amacı ise, kar durumuna geçen şirketlerin hisselerini alarak bu şekilde kara geçmeye çalışmaktır. Özellikle gelecekte daha iyi bir konuma geleceği tahmin edilen şirketlere dair hisseler yoğun bir ilgi görür. Bunun için kulaktan dolma bilgiler yerine uzman analistlerin araştırmalarına dayanarak hisse alma zamanı belirlenmelidir. Doğru bir zamanda hisse alınıp satılırsa, yatırımcı bu alandan memnun edici derecede karla ayrılabilir.

Örneğin bir yatırımcı 1000 lira değerinde bir hisse senedi alarak bunu on yıllık sürenin sonunda 10 bin liraya satabilir. Bu şekilde yatırımcı bu alandan 9 bin liralık bir karla ayrılmış olacaktır.

Kârı Kilitlemek Adına Hissedi Satmak

Bunun yanında eğer yatırımcı bir hisseyi yüksek bir fiyattan satın aldıysa, ancak düşüşler görüyorsa bu durumu daha kötüye sürüklememek için hissesini satışa çıkarabilir. Bu şekilde de ortaya çıkacak olan zararın önüne geçilmiş olacaktır. Tabi bir satışın olması bu alanda yüzde yüz kar edileceğini göstermeyecektir. Zararın önüne geçmek tamamen yatırımcının tecrübesine bağlı bir durum olup, bunu çok önceden anlamalıdır. Borsanın temel mantığı bu şekilde olurken, borsa öğrenmek isteyen kişilere günümüzde pek çok ek imkanın sunulduğunu belirtmeliyiz. Seminerler, eğitimler, internet üzerinden borsa eğitimi gibi pek çok konu sıfırdan borsa öğrenecekleri bile bu alana iyi bir şekilde hazırlamış olacaktır. Ancak bu yatırım alanına gerçekten iyi bir şekilde eğitim alarak giriş yapılması önerilir.