free web hit counter
Borsa Çökmesi Nedir?

Borsa Çökmesi Nedir?

Borsa çökmesi bütün yatırımcıların en çok korktuğu konuların başında gelir. Borsa tarihi içinde çok büyük çöküşler yaşandığı ve bunların tarihte çok büyük ses getirdiğini söylemek doğru olacaktır. Mortgage krizi gibi krizler, uzun bir süre gündemde kalmış ve bu şekilde bulunduğu sektöre damgasını vurmuştur.

Borsa Nasıl Çöker?

Türkiye’de ve Dünya’da kötü durumlara neden olabilecek bu olay, türlü endişeleri de peşinde getirmektedir. Alıcıların ortadan kaybolduğunu anlatan bu durum, ciddi durumlu çöküşlerin habercisi olarak belirtilir. Yatırımcıları yakından ilgilendiren bu olay, onların çekilmesiyle kendisini gösterecektir. Borsa çökmesi durumu yatırımcıların piyasadan çekilmesinden sonra başlar. Bu olaydan sonra ise korkulu rüyalar tam olarak başlamış olacaktır. Günlük olarak devam eden işlemler, sorunsuz olarak görülebilir. Normal seyir içindeki bu işlemlerde, ansızın alıcıların ortadan kaybolması durumu yaşanabilir.

Bu durumda çöküşü başlatacak nedenler arasında gösterilir. Bu alıcıların ortadan kaybolma nedenleri ise, piyasa içinde dolaşan asılsız söylentiler olarak biliniyor. Yine ekonomik yapı ve ülkenin durumundaki hareketlilik de alıcılarının ortadan kaybolmasına neden olabiliyor. Bu söylentilerin ortaya çıkmasından sonra, satıcılar boş alanlara geldiğinde satışlar artar. Bu durumda borsada çöküşün nedeni arasında gösterilir. Bu yüzden balon olarak tabir edilen söylentilere inanmak tavsiye edilmez. Kulaktan dolma bilgilerle piyasada yer almamak, borsaya yeni girecek olanlara öneriler arasındadır. Bu bakımdan piyasadan doğru şekilde yararlanmak adına bu tarz bilgilere kulak asılmaması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir