free web hit counter
Birikim Yapamayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Birikim Yapamayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Giderlerin çok fazla olması birikim yapmanın önüne geçen engeller arasında bulunur. Bu sorun her geçen gün biraz daha birikim yapmayı zor hale getirirken, kişilerin var olan hayallerini biraz daha ertelemesine neden oluyor. Birikim yapmak ve bu alanda memnun edici sonuçlar alabilmek adına bazı adımlara dikkat etmek önemlidir.

Harcamalara Kısıtlama Getirin

Ev eşyaları, kişisel harcamalar, giyim gibi konular çok fazla masrafa neden olabilir. Bunlar arasında ihtiyacınız olduklarını aldığınızı belirtseniz bile, bir süre sonra harcamanın büyüklüğünden dolayı pişmanlık yaşayabilirsiniz. Özellikle sadece temel gıda ihtiyaçlarını gündeme almanız ve yemekleri sadece evde yapmanız birikim yapmanın yolunu açmış olacaktır. Böylelikle sınırladığınız harcamalar üzerinden para biriktirmeyi daha mümkün bir hale getirebilirsiniz.

Masrafları Kısıtlayın

Bazı masraflara kısıtlama getirerek önemli miktarda tasarruf yapmanız söz konusu olur. Müzik tiyatro sinema gibi kişisel zevklere bağlı harcamalarda azalmalara gidebilirsiniz. Böylelikle aylık olarak bu alanda yapacağınız tasarrufu arttırabilirsiniz. Hobileri daha çok ev şartlarında yapmayı deneyebilir ve bütün zevklerinizi buna göre inşa etmeye çalışabilirsiniz. Evde kendi sinemanızı oluşturmayı tercih edebilir internet üzerinden müzik dinlemeye başlayabilirsiniz. Bir süre sonra bu duruma ayak uydurmaya başladığınızı görmeniz zor olmayacaktır. Yani her açıdan eve uygun bir şekilde plan yapmak daha iyi bir fikir halindedir.

Bir Liste Oluşturun

Aylık gelir ve giderlerin belirlenmesi yapılması gereken en iyi şeylerden biridir. Bunun üzerinden temel ihtiyaçlar için ayrılacak parayı ve kenara atmanız gereken parayı daha iyi bir şekilde çözebilirsiniz. Ayrıca yapacağınız bu liste hedeflerinize daha kolay ulaşmanızın ilk adımı haline gelecektir. Bu işleri biraz daha hızlandırmanızı sağlayacak kişisel liste üzerinden planlarınızı biraz daha kolay bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Gelirleri Birleştirin

Eşinizle birlikte aylık elinize geçen para miktarını birleştirerek bu şekilde para biriktirmeyi biraz daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede bütçe anlamında biraz daha güçlenecek ve harcamalara karşı daha güçlü bir hale geleceksiniz. Ayrıca aylık giderlerle savaşmanız açısından da oldukça doğru bir hamle olacaktır. Birikim hesabı açarak elinize geçen para miktarını bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir