free web hit counter
Altın Yatırımı Yapmanın Farklı Yolları

Altın Yatırımı Yapmanın Farklı Yolları

Altın uzun zamandan beri en bilinen yatırım türlerinden biri halindedir. Özellikle ev hanımları tarafından yapılan altın yatırımı çok sık bir şekilde gündeme gelir. Kuyumcudan alınarak değerlendiği zaman bu altınlar nakite çevrilebilir. Bu yöntem bilinen en eski altın yatırımı yöntemi olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca diğer tüm yöntemlere nazaran biraz daha kazançlı bir seçenek olarak kişilerin karşısına çıkmaya devam etmektedir.

Günümüzde altına yatırım yapmak isteyen kişilerin karşısına farklı yatırım türleri çıkacaktır. 4 farklı yatırım türü üzerinden yatırım yapmaya başlayabilir ve birikimlerinizi bu yolla değerlendirme altına alabilirsiniz.

Vadeli Altın Sözleşmeleri

Fiziki olmayan koşullar üzerinden Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasasını kullanarak altın yatırımı yapmak mümkündür. Buna ek olarak vadeli sözleşmeler sayesinde yatırım yapmayı mümkün bir hale getirebilirsiniz. Bu sözleşmelerin genel amacı ise sizleri bu alanda karşınıza çıkabilecek tüm risklere karşı koruma altına almasıdır. Altın yatırımınızı bu yöntem üzerinden yapmak için borsa aracı kurumunu kullanmanız ve buradan bir hesap açtırmanız yeterli olacaktır. Daha sonra ise sözleşmenin özelliklerine göre gerekli işlemlerin başlatılmasını sağlayabilirsiniz. Vadeli altın sözleşmeleri bu piyasada iki farklı şekilde işlem görür. Bunlar ise altın/tl ve altın/dolar yer almaktadır. Bu tarz yatırım yapmak kişilere kuyumcu yöntemini kullanmaya göre biraz daha fazla kazandıracaktır. Ancak bu konu hakkında gerekli olan bilgiye ihtiyacınız vardır. Konuyu kapsamlı bir şekilde öğrenmeden tam olarak bu alanda başarılı olmanız biraz daha zor olacaktır.

Kuyumcuları Tercih Etmek

Kuyumcu aracılığıyla yapılan altın yatırımı güvenilir ve en çok kullanılan yöntemlerden biri olarak kabul görüyor. Kuyumcudan alacağınız altın yatırımında karşınıza çıkan türler ise çeyrek, tam, külçe, takı gibi türlerdir. Fiziki olarak bu altınları evinizde bulundurmanız güvenlik açısından sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle fiziki olarak kasa kiralayabilir ve işlerin biraz daha güvenilir bir şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz. Eğer altın fiyatlarında bir yükselişin olduğunu görüyorsanız yeniden kuyumcu yardımıyla bu altınları bozdurabilirsiniz. Kuyumculardan alacağınız altınlarda en çok dikkat etmeniz gereken konu işçilik konusu olmaktadır. İşçilik maliyeti olarak bilinen değer zarara girmenize neden olabilir. İşçiliği yüksek bir altın aldığınızda bunu bozdururken elinize biraz daha az para geçmiş olacaktır. Bu nedenle altın yatırımı konusunda en çok tavsiye edilen türler gram ve cumhuriyet altın türü olmaktadır.

İnternetten Altın Yatırımı Yapmak

Günümüzde altın satan pek çok sitenin varlığı mevcuttur. İsterseniz kuyumcu siteleri üzerinden, isterseniz de e-ticaret siteleri üzerinden altın satın almaya başlayabilirsiniz. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey ise güvenilir siteleri tercih etmektir. Tabi fiziki bir alış söz konusu olduğundan dolayı çalınma gibi riskler burada da görülecektir.

Altın Hesabı Açarak Yatırım Yapmak

Bu alanda en çok kullanılan diğer türlerden biri banka hesabı üzerinden altın yatırımı yapmaktır. Bunun için tek yapmanız gereken şey ise, banka hesabı üzerinde altın hesabı açarak burada birikim yapmaya başlamaktır. Çoğunlukla ücretsiz bir şekilde yönetilen bu hesaplar sayesinde fiziki olmayan güvenilir bir şekilde yatırımın önünü açmış olursunuz. Özellikle çalınma ve kaybolma gibi durumları sık bir şekilde düşünüyorsanız ve fiziksel altın saklama yönteminde içinizin tam olarak rahat etmediğinden söz ediyorsanız tercihinizi bu yöntemden yana kullanabilirsiniz. Altının yükselme döneminde birikimlerinizi burada satabilir, altının düşme durumunda ise altın alarak yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. İnternet üzerinden çok kısa bir süre içinde bu işlemleri halletmeniz mümkün olurken zamanınızı da bu şekilde yanınıza bırakmış olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir