free web hit counter
Acemi Yatırımcılar Borsada Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Acemi Yatırımcılar Borsada Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Acemiler İçin Borsa

Piyasaya yeni giriş yapmak isteyen kişilerin bu alanda başarılı bir sonuç görebilmesi adına mutlaka bilmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Özellikle bilinçli yatırımcıların bu alanda daha iyi sonuçlar görebilmesi mümkün olurken, birikimlerin değerlendirilmesi daha memnun edici bir şekilde tamamlanabilir.

Birikimlerini tam olarak aklında yer etmiş bir şekilde değerlendirmek isteyen kişiler belli kurallara bağlı olarak işlemleri yürütebilir. Bu kurallar borsa piyasasından borsa piyasasına göre değişkenlik gösterir. Yatırım enstrümanları, işlem saatleri gibi temel konuları iyi bir şekilde öğrenen kişilerin borsa piyasasına giriş yapmaları lazımdır. Teorik ve temel olarak borsa eğitimini ise ilgili kurumlar üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Acemi yatırımcıların dikkat etmesi gereken kurallar ise şu şekildedir:

Borsanın Mantığını Öğrenmek

Acemi yatırımcıların ilk olarak en büyük hatalarından biri borsanın temelini öğrenmeden bu alana giriş yapmayı istemeleridir. Bu nedenle bu alandan kayıpla ayrılma şansları çok büyük olur. Zarar etmemek ve bu alandaki beklentilerin tümünü karşılamak için mutlaka alanla ilgili detaylı bilgi sahibi olmanız lazımdır. Borsa nedir, mantığı nedir gibi tüm konuları öğrenerek bu piyasaya giriş yaparsanız o zaman birikimlerin doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Öte yandan sizin için en kazanç getirecek olan yatırım aracından haberdar olurken, gerekli stratejileride buna yönelik yapabilirsiniz.

Borsa Tecrübesi Edinmek

Borsa işlemlerinizi iyi fiyat seviyelerinde ve doğru zamanlar içinde yürütmek için mutlaka iyi bir tecrübeye sahip olmanız lazımdır. Kazanacağınız bu tecrübeyle birlikte gelecek zamanlarda da oldukça işinize yarayacak olan sonuçlar görebilirsiniz. Bu konu üzerine deneyim arttıracak eğitimlerden yararlanmanız iyi bir fikir olacaktır. Sanal hesaplar ve borsa oyunları gibi her geçen gün bu konuda biraz daha gelişmenize neden olacak uygulamaları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle çalışmanızın üzerinden bir zaman geçtikten sonra bu alanda başarıya ulaşmanız kaçınılmaz bir hale gelecektir.

Tecrübeyi arttırmak konusunda yararlanmanız gereken konu olan demo hesaplar ise, yatırımcıların gerçek anlamda tecrübe sahibi olmasına neden olacak şeyler arasında bulunur. Özellikle ilerleyen zamanlarda pişman olacağınız sonuçlar görmemek adına, demo hesaplardan yararlanmayı düşünmeli ve bunlar sayesinde tecrübenizi arttırmaya başlamalısınız. Borsa piyasasının mantığınıda bu şekilde zamana bağlı olarak iyi bir şekilde öğrenmiş olursunuz.

Borsa Gündemini Takip Edin

Borsa piyasasında iyi bir yer edinmek ve gerçekten başarıyı yakalamak istiyorsanız, o zaman mutlaka düzenli olarak gündemi takip etmeniz gerekiyor. Özellikle piyasa içinde var olan tüm haberlerden haberdar olmalı ve buna göre piyasanın nabzını yoklamalısınız. Bu sayede yatırım araçlarının değerine ilişkin bilgi sahibi olabilir ve değerlerinin düşüp düşmeyeceğini daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Özellikle bazı durumlar borsaya direk olarak etki eden şeyler olduğundan dolayı bu konuda dikkatli davranmak lazımdır. Ülkeleri ilgilendiren haberler, felaketler, toplumsal olaylar gibi her konu borsa piyasasının seyrinin değişmesine neden olacaktır. Bu nedenle her zaman gündemi takip etmeli ve ülkelerdeki tüm gelişmelerle yakından ilgili olmalısınız.

Borsa Psikolojisi Meydana Getirmek

Borsada bazı kişiler daha çok ön plana çıkarken, bu kişilerin birkaç kişisel özelliği sayesinde bu alanda başarılı sonuçlar elde ettiği bilinmektedir. Özellikle piyasa içinde sabırlı davranan ve kararsızlıktan uzak duran kişiler borsa piyasasındaki kazanma şansını biraz daha arttırabiliyor. Bunun yanında bu profilin tam tersine göre davrananlar yani hırslı, kararsız ve sabırsız bir şekilde hareket etmeyi tercih edenler ise, genel olarak bu piyasadan hüsran verici sonuçlarla ayrılabilir. Bu nedenle konu hakkında biraz daha ılımlı olarak ne istediğini tam olarak bilmek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir