free web hit counter
5 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

5 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

2018 yılında bulunduğumuz şu günlerde, devlet hayvancılık ve tarım alanında aralıksız şekilde vatandaşların yardımına koşmaya devam ediyor. Bu yılda faizsiz, 5 yıl geri ödemesiz kredi imkanından yararlanmak isteyen kişilerin bazı adımları yerine getirmesi gerekiyor. Peki geri ödemesiz hayvancılık kredisi nasıl alınır? Başvuru şartları nelerdir? Konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara yazımızda yer verdik.

Kredi Neleri Kapsıyor?

Öncelikle hayvancılık kredisinin belirli hayvan gruplarını kapsadığını belirtmek gerekiyor. Alacağı hayvan kredisini geri ödeyebileceğini ispat eden kişiler bu kredi imkanından rahat bir şekilde faydalanabilirler. Ayrıca bu konu hakkında ödeme gücü belirlendiği takdirde, devlet bankaları ve mevduat bankaları aracılığıyla hayvancılık kredisinden yararlanabilirsiniz.

İnek Kredisi: İnek kredisi alabilmek için, 15’ten az ineğe sahip olmanız gerekir. Bu şekilde devlet tarafından sağlanan 30 bin liralık inek kredisinden yararlanabilirsiniz.

Koyun Yetiştiriciliği Kredisi: Koyun yetiştiriciliği konusunda devlet en fazla 30 bin TL’ye kadar hibe sağlamaktadır. Ziraat Bankası aracılığıyla 7 yılda ödemek şartıyla, yılda bir ödemeli koyun yetiştiriciliği kredisi alabilirsiniz.

Arıcılık Kredisi: Arıcılık kredisi almak isteyen kişilerin 50 kovandan daha az arısının olması lazımdır. Bu şekilde devlet tarafından alınan kredi yardımıyla bu alanda iyi bir maddi destek edinebilirsiniz. Bu desteğin alınmasını sağlayacak şart ise, arı yetiştiriciliği birliğine kişinin üye olmasıdır.

Tavukçuluk Kredisi: Kapalı sistem tavukçuluk işine giriş yapabilmek için, en az 1000 adet tavuk alımı yapmanız gerekiyor. Daha sonrasında devlet destekli olarak sunulan tavukçuluk kredisinden yararlanmanız mümkün olacaktır. Geri ödemesiz şekilde bu kredi imkanından yararlanabilirsiniz.

5 Yıl Ödemesiz Hayvan Kredisi Alma Şartları

2018 yılında pek çok bankanın 5 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi verdiğini belirtmek gerekiyor. Bu bankalar ise Denizbank, Ziraatbank, Odeabank, TEB, İş Bankası, Finansbank ve Akbank olarak sıralanıyor. Ziraat Bankası üzerinden tarımsal alanda kredi alabilmek için, aşağıdaki şartları taşıyor olmanız lazımdır.

  • Kredi miktarının gerçekleştirilecek yatırıma uygun olması
  • Hayvan kredisine bağlı olarak teminat
  • Başvuruda bulunan kişinin kredi risk raporunun yeterli olması
  • Kredinin geri ödeneceğini ispatlayacak belge
  • 18 ile 41 yaşları arasında olmak
  • Tarım ve hayvancılık konusunda hibe kazanmaya engel olacak bir engelin olmaması
  • Gerekli evraklarla birlikte başvuru tarihlerinin içinde başvurunun gerçekleştirilmesi

Eğer Ziraat Bankası tarafından hayvancılık kredisi konusunda aranan şartları taşımıyorsanız, o zaman diğer bankalar tarafından sunulan kredi kampanyalarını incelemeye başlayabilirsiniz. Çiftçiler belirli şartları taşıdıktan sonra 7 yıla kadar vadeli olan yıl içinde sadece 1 kez ödemeli krediyi rahatlıkla alabilirler.

Genç Çiftçiler İçin Kredi İmkanı

Ziraat Bankası tarafından genç girişimcilere özel her daim yenilikler duyurulmaya devam ediyor. 2017 yılında başlatılan genç çiftçi projesi, 2018 yılında da hız kaybetmeden sürmeye devam ediyor. Bu kredi kapsamında kişilerin 30 bin liraya kadar kredi alabilmesinin önü açılmış oluyor. Eğer proje büyükse ve bunun için daha iyi bir maddi imkan gerekiyorsa o zaman bu kredi tutarı 90 bin TL’ye kadar çıkabilir.

Ertelemeli Hayvancılık Kredisi

Ertelemeli hayvancılık kredisi, özellikle bu alanda rahat bir nefes almak isteyen ödemeyi düşünmek istemeyen çiftçilerin aradığı bir özellik. Bu imkandan yararlanmak için uğranması gereken bankalar ise, Finansbank, Yapı Kredi, Ziraat Bank ve Vakıfbank oluyor. Ancak saydığımız bu bankalar arasında en çok tercih edilenin Ziraat Bankası olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira faiz oranları diğerlerine nazaran daha düşük olduğundan dolayı, çiftçilerin bu alandaki tercihi haline gelmiş durumda. Bunun yanında kişilerin bu alanda iyi bir karar verebilmesi için, banka tarafından sunulan avantajları enine boyuna kıyaslaması ve o şekilde karar vermesi tavsiye ediliyor.