free web hit counter
235 lira taksitle ev alınabilir mi ?

235 lira taksitle ev alınabilir mi ?

Hürriyet yazarı Sefer Levent, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın açıklamalarını köşesine taşıdı. İşte Levent’in o yazısı:

Gelirinin yüzde 80’ini İstanbul’dan toplayan Toplu Konut İdaresi operasyonunun yüzde 95’ini Anadolu’da gerçekleştiriyor. Bu strateji de ucuz ev hayali kuranların istikametini Anadolu’ya çeviriyor. TOKİ’nin Anadolu’da inşa ettiği onlarca daire 235 liradan başlayan taksitlerle halihazırda alıcı bekliyor.
EVET yanlış okumadınız. Türkiye’de aylık 235 lira taksitle ev almak mümkün. 300 liraya da var, 400-500 liraya da… Üstelik 10 bin lira bilemediniz 20 bin lira peşinatla… Nasıl mı?

Hafta ortasında Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan’ı ziyarete gittim. Turan’ı tanıyanlar bilir. Sadece ev ve işyeri yapmak ile ilgilenmez. Çok iyi okuyan, sıkı bir entelektüeldir. Her sohbette bilgi heybenize bir şey bırakan insanlar vardır ya… Turan da onlardandır. Konuşmamız sırasında laf döndü dolaştı TOKİ’nin İstanbul’da özellikle alt gelir grubunun alım gücüne uygun yeterince ev yapmadığına geldi. Turan bu eleştirimi kabul etti ama bu tabloyu değiştiremeyeceklerini çünkü bunun doğru olmayacağını söyledi. TOKİ’nin gelirinin yüzde 70-80’ini İstanbul’dan elde etiklerini ancak operasyonlarının yüzde 95’ini Anadolu’da gerçekleştirdiklerini de ekledi. Zaten bu durum rakamlara da yansımış. TOKİ 2017 yılında tam 65 bin konut inşa etmiş. Bunun sadece 1800’ü İstanbul’da. Kalanı İstanbul dışında. Peki ama neden… Gelin bu noktada sözü Başkan Turan’a bırakayım o anlatsın:
“İlk sitemim basına… İstanbul’daki 1800 konut 100 birim haber oluyor. Anadolu’da onun 30 katı konut yapıyoruz 5 birim konuşulmuyor. TOKİ’nin sitesinde hali hazırda satışta olan, örneğin Zonguldak’ta, Şanlıurfa’da, Viranşehir’de 400 lira taksitle ev alabileceğiniz bir fırsat var.

Nasıl alınabileceği vs her şey hazır. Emekliysen örneğin yaşam sıkıntısı çekiyorsan 10 bin lira peşinatın varsa hemen taşınıp 400 lira taksitle satın alacağın bir hayat var. 3+1 600-800 lira taksitle daireler var.

İSTANBUL’DA UCUZ KONUT MÜMKÜN DEĞİL!

İSTANBUL başka başlıktır diyor TOKİ Başkanı Turan, Anadolu başka başlık. TOKİ konutlarının birçok şehirde prestij konusu olduğuna dikkat çekiyor. Turan’ın sözleri şöyle:
“Yaptığımız konutlar artık gerçekten oturabilecek konutlar. Vatandaş şunu bilsin. Biz konut değil, şehir inşa ediyoruz. İstanbul’da çok konut yapmıyoruz. Ucuz da değil bu şehirde sattıklarımız. Orta gelir grubuna yönelik 3600 lira metrekaresi. Bekleyen 40 bin müracaat var. Böyle bir talebe yetişmek mümkün değil. İstanbul’un rezerv konut ihtiyacı var. Bağcılar’da kilometrekarede 45 bin kişi yaşıyor. Böyle bir tablo ‘şehirada’ devletlerde var. Bu insani değil. Bizim bu alanları rahatlatmamız lazım. Yakın bölgelere taşımak gerekiyor. Rızası ile… Örneğin Kayaşehir’i inşa ettik. Dağ başıydı. Tam oturulacak duruma geldi. Hasılat paylaşımı modelleriyle bölgenin metrekaresi 4000-5000 lira oldu. Doldu taştı. 45 bin nüfuslu bir yeri yıkıp imar artışıyla 70 bin nüfus yapmak doğru bir strateji değil. 6 bin araç fazla girecek. Esenyurt örneğindeki gibi. İstanbul’un iki tarafı deniz, bir tarafı kuzey ormanları, diğer tarafı tarım alanı ve su havzaları. Hiç birine yanaşamazsın. Neresi kaldı E-5 ve TEM aksı.. O da bitti. Biz sorunu Anadolu’da çözdük.”

Toki emlak ödeme tablosu

One Reply to “235 lira taksitle ev alınabilir mi ?”

  1. Istanbul’da ucuza ev almak imkansız.
    Keşke devlet böyle uygun taksitlerle vatandaşa ev verebilse ya da Mülkü devletin olur vatandaşa ucuz fiyatlara kiraya verse

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir