free web hit counter
2018 Yılında Halka Arz Edilecek Dev Firmalar

2018 Yılında Halka Arz Edilecek Dev Firmalar

2018 yılının içinde yatırımcıların çok karlı çıkabileceği pek çok yatırım fırsatı ortaya çıkacak. Pek çok insanın mutlaka takibine girmesi gereken bu fırsatlar, çok kazandıracak yatırımlar olarak adlandırılıyor. Özellikle geçtiğimiz yılda dev firmaların halka arz edilmesinden sonra önemli sonuçlar alınmıştı. Durumların olumlu şekilde sonuçlanması ise, diğer firmalara da ilham olmuş vaziyette. Memnun olacakları bir işe girişmeleri için yatırımcılara önerilen, 2018 yılında halka arz edilecek büyük firmalar ise şu şekilde sıralanıyor:

Xiaomi

Xiaomi firmasının 2018 yılının ikinci yarısında halka arzı planlanıyor. Çin’in en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan firma, bu işlemle birlikte 100 milyar dolarlık bir halka arz planı oluşturmuş durumda. Özellikle hisse senedi satışlarıyla birlikte alandaki gücünü biraz daha arttırmaya devam eden firma, bu şekilde bölgede Samsung’un ardından ikinci en büyük isim haline geldi. Halka arzıyla birlikte bu büyük firmanın başarısını perçinleyip perçinlemeyeceğini ise tamamen zaman göstermiş olacak.

Spotify

Spotify, halka arz edilecek firmalar içinde en çok göze çarpan isim olarak dikkat çekiyor.  Şirketin şu anda 140 milyonu aşkın abonesi var. Firmanın toplam değerinin ise 15 milyar dolar olduğu biliniyor.

Dropbox

Dropbox’ın halka arz işlemlerinin gizli bir şekilde başladığı bilinen durumlar arasında. Firma bu bağlamda Goldman Sachs ve JP Morgan ile eş zamanlı olarak hareket ediyor. Dropbox’ın geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile 10 milyar dolarlık bir değeri yakaladığı belirtilen şeyler arasındaydı.

Airbnb

Halka arz edilecek firmalar arasında olan konaklama ve kiralama konusunda hizmet veren Airbnb, önceki dönemlerde yatırımcısından 4.5 milyar dolar toplamayı başarmış bir şirket.Şirketin toplam değeri ise 2018 yılı itibariyle 30 milyar dolar olmuş durumda. 191 ülkede faaliyet gösteren şirket aynı zamanda 65 bin şehirde faaliyetlerine devam ediyor.

Tencent Music

Çin pazarında Spotify gibi bir değeri bulunan Tencent Music bu yıl halka arz edilecek diğer büyük firmalar arasında bulunuyor. Özellikle firma analistler tarafından Spotify’dan bile daha iyi bir yapıya sahip olarak bulunuyor. Basında yer alan haberlere göre ise, şirketin Hong Kong veya New York’ta halka arzının yapılması bekleniyor. Yatırımcısına büyük bir fırsat olan firma, geleceği en parlak görülen isimler arasında yer alıyor.