free web hit counter
2018 Yılında Altın Yatırımı Nasıl Yapılmalı?

2018 Yılında Altın Yatırımı Nasıl Yapılmalı?

Altın bütün zamanların en çok tercih edilen yatırımları arasındadır. Özellikle karlı yapısı ile bilinen altın halk arasında yoğunlukla tercih ediliyor. Ancak altın alış ve satışlarından kar elde edebilmek açısından altın yatırımın ne zaman yapılacağı doğru olarak belirlenmelidir. Altın ne zaman alınır sorusuna ise iki farklı başlıkta cevap vermek doğru olacaktır. Altın alımının yapılması gereken zaman finans sistemine olan güvenin azaldığı zamanlarda olmalıdır. Bu tarz zamanlar altın alımı açısından oldukça doğru bir karardır. Çünkü kağıt paraya olan güvenin azalması yatırımcıları daha çok altına teşvik ediyor. Güvensizliğin oluşmasından sonra ise altının değerinin artması mümkün bir hale geliyor.

Öte yandan Merkez Bankası bazı durumlarda piyasaya fazla şekilde para sürerse ve sürmüş olduğu parayı toplamazsa bu ortam içinde altın almak mantıklı gözükür. Zira piyasada fazladan para dolaştığından dolayı sisteme olan güven azalacaktır enflasyon etkileri ile birlikte paranın alım gücünde düşme görülür. Paranın itibarının zedelendiği noktada ise altın değerinin yükselmesi mümkün bir hale gelir bu tarz zamanlarda ise altına yatırım yapmak oldukça doğru seçimlerden biri halindedir.

Altına yatırım yapma yolları

Altın almak isteyen ama ancak bunu hangi yöntemler ve üzerinde alacağına karar veremeyen kişiler aşağıdaki yöntemleri inceleme altına alabilirler. Özellikle kısa bir zaman içinde en çok kazandıran seçenekler bu şekilde belirtilmiştir.

Banka üzerinden altın hesabı açmak: Altın yatırımına bu şekilde başlamak oldukça güvenilir olacaktır. Zira bu şekilde almış olduğunuz altınları muhafaza sorununa düşmezsiniz internet bankacılığı kullanarak altın alıp satmak oldukça pratik bir işlem halindedir. Eğer altın hesabınızın bulunduğu bankanın bir müşterisi durumundaysanız o zaman sadece dakikalar içinde altın hesabınızda bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Tek tıkla yapılabilen bu işlemlerin sonrasında altına alıp satabilir aynı zamanda altın fiyatlarının en güncel hallerinide bu sistem üzerinden takip edebilirsiniz. Öte yandan bu işlem oldukça ekonomik sonuçları bünyesinde bulundurmaya devam etmektedir. Bazı bankalar çok cüzi bir şekilde altın hesabı açılmasına izin verirken, bazılarında ise ücretsiz bir şekilde yeni altın hesabınızı açabilirsiniz. Özellikle şubesiz bankacılık olarak bilinen bankalarda daha kolay bir şekilde hesap açabilir ve bunu sorunsuz bir şekilde yönetmeye başlayabilirsiniz.

Fiziki olarak altın yatırımı yapmak

Oldukça eski ve geleneksel bir yöntem olarak ön plana çıkıyor. Bu yöntem üzerinden kuyumculara başvurarak altının düşük olduğu zamanlarda altın alıp yükseldiğinde de satarak para kazanabilirsiniz. Altın çeşitleri ise kuyumcularda şu şekilde sıralanıyor; Cumhuriyet altını, gram altın, tam altın, yarım altın, ziynet olarak kuyumcularda bulabilirsiniz. Özellikle kuyumcudan altın alıp bunların yatırımını yapmak konusunda bazı bilgiler bulunuyor. En büyük risk ise altınların muhafazasını sağlamaktır. Çünkü bunların saklanması genel olarak Ev şartlarında olduğundan dolayı hırsızların her daim risk olduğunu belirtmek gerekir.

Vadeli piyasalarda altın alıp satmak Forex, viop gibi piyasalar üzerinde de aynı şekilde altın yatırımı yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu piyasalara geçiş yapabilmek için yeterli bilgi sahibi olmanız lazımdır. Zira bu alanlarda yatırım yapmak diğerlerine nazaran çok daha risklidir. Bu nedenle herkesin bu piyasalar üzerinden altın yatırımı yapmaması tavsiye edilen şeylerden biridir. Ancak alanda uzman olarak görülen kişilerin bu piyasalar üzerinde harekete geçmesi daha çok tavsiye edilen bir konudur. Bu kişiler risk oranını en aza indirmeyi başarırken acemiler gibi bu alandan büyük bir kayıpla ayrılmanın önüne geçebilirler. Bu nedenle yüzde yüz piyasa için hazır hale gelmeden bu alana yönelmemeniz gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir