free web hit counter
2018 KOSGEB Kobi Proje Destek Programı

2018 KOSGEB Kobi Proje Destek Programı

KOSGEB kredileri ülkemizin ticari yapısı ve geleceği için son derece önemlidir. Halk arasında küçük esnaf olarak bilinmekte olan kobilerin maddi anlamda desteklenmesi amacıyla ortaya çıkan kobi destek programları özellikle iş istihdamının artmasını amaçlıyor.

  • Yapılan bu destek programlarında eğer esnaf kurumdan onay alırsa o zaman geri ödemesiz olarak proje ödeneği sunulacaktır.
  • Buradaki amaç ise, ülkenin ticari anlamda büyümesini sağlamak ve küçük esnafın daha iyi bir noktaya gelmesini sağlamaktır.
  • KOSGEB kredisi başvurusu için esnafların bazı şartlara uyum sağlaması gerekir.
  • KOSGEB kredisi alabilmek için kişilere önerilen şey ise, ilk olarak ilgili projenin yalnızca bu kuruma sunulmasıdır. Böylelikle projenizin onay sürecinin daha hızlı bir şekilde oluştuğunu görebilirsiniz.

KOSGEB Kobi Proje Desteği İçin Şartlar

KOSGEB kredisi destek programı 2012 yılında resmi gazetede yayınlanmıştı. Bu uygulamada esnaflara ödenen tutar ise tamamen geri ödemesizdir. Bu projeyle birlikte iş hayatındaki rolü sağlamlaştırmak için ilk olarak esnaf konumunda olmanız ve KOSGEB bünyesine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Bu şartlara uyum sağladıktan sonra ise, projenizi kurula sunmanız gerekir.

  • İlk aşamada kurum tarafından projeniz KOSGEB esaslarına uygunluğuna bağlı olarak değerlendirilmeye alınır. Eğer ilk onayı alırsa, bir sonraki aşamaya gidebilir.
  • Sonrasında bir üst kurumda projeniz uzmanları içeren bir ekip tarafından değerlendirilir. Eğer bu kurum tarafından onay almayı başarırsanız, o zaman ödemenin adınıza tanımlanmasını sağlayabilirsiniz.
  • İlgili aşamalarda ortaya çıkan sonuçlara herhangi bir itiraz hakkı bulunmamaktadır.

KOSGEB geri ödemesiz kredi taahhütname çerçevesi içinde yapılırken, kişinin parayı ne şekilde harcayacağı kontrol altındadır. Onay alınan günle birlikte tüm koşul ve yaptırımlar bu taahhütnameye eklenmektedir.

KOSGEB Proje Desteği İçin Ne Kadar Ödenek Ayırıyor?

Özellikle bazı projelerde belirli bir sınırın bulunduğunu belirtmek gerekiyor. En üst kurul tarafından kararı verilen maddi destek bu şekilde sağlanmış olacaktır. Projenin büyüklüğü de yine aynı şekilde maddi ödeneğin artmasına neden olacak durumlardan biridir. 36 ay taahhütname ile verilen bu destek, en fazla olarak 150 bin TL oranında bir destek sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir